| NoName84 a întrebat:

Oare mai există oameni buni, oameni de calitate? Cum cred eu că este un om bun? Săritor în orice situație, fie ca este vorba de un prieten sau necunoscut, un om care știe să aprecieze calitatea altui om, cineva care nu calcă în picioare respectul primit, un om care simte caldura primită, atenția, devotamentul, sprijinul, un om care acceptă ajutor fără să îi fie frică ca există interese ascunse, oare este atât de greu să intelegi și să apreciezi iubirea necondiționată, oare cel care te pune pe tine pe primul loc trebuie batjocorit? Nu mai înțeleg sistemul asta open mind, mulți se plâng că este atâta răutate și egoism, dar când vine vorba de ei fac selecție în ceea ce privește omul față de care să fie deschis, ba mai mult, nu are răbdare în a pune o etichetă, cu preț de lichidare, unui om pentru care zambetul tău contează cel mai mult. Este tragic și dureros ce se întâmplă, sunt oameni care vor să construiască o viață în armonie și au ghinionul de a sfârși singuri, sunt oameni care oferă libertate și ajung să fie părăsiți. Unii se dau oameni buni, dar când cineva le cere ajutorul, cântăresc câștigul pe care îl pot obține, câștigi un om care te apreciază și care în orice moment o să fie acolo, nu numai în semn de recunoștință, ci și pentru că este om. Oare mai există oameni?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da exista, prieteni adevărați. Însă, în general fața de acești oameni exista prejudecăți. Oricum continua sa fii un om bun, chiar dacă alți te dezamagesc.Invinge răul prin bine.

| NoName84 explică (pentru danay72):

Nu am de gând să mă schimb, nici nu pot pentru ca mereu va exista acea speranță că o să apară cineva care stie sa aprecieze aceste calități, care acum au devenit defecte. Își doresc și când primesc merg mai departe.

| danay72 a răspuns (pentru NoName84):

Nu trebuie sa te schimbi. Faptul de a fi un om altruist e o calitate, nu un defect, apoi este și o protectie în fața celor răutăciosi, pentru ca lor nu le plac oamenii altruisti ii evita.

| Victor453 a răspuns:

Exista, dar foarte putini din pacate, in ziua de azi multi sunt egoisti, rai si cruzi. Chiar si eu nu pot intelege, oare e atit de greu sa tii secretele altora, sa fii de incredere, bun, sa pretuiesti nu infatisarea etc, de ce au fac asa, dar altii ce ma nconjoara nu pot, parca se folosesc((

| BIoody a răspuns:

Mai exist inca, din pacate sad ca sunt ff putini ca mine, si ma simt dezjadajduit, ca toti se gandesc doar la ei (lacrima)

| CosminCD a răspuns:

Da, exista. Pe un om ajungi sa-l cunosti greu (si poate niciodata in totalitate). Eu cred ca daca tu esti o persoana buna, amabila, draguta, vei atrage dupa tine persoane care nu doresc profit, ci doar placerea de a fi in preajma ta. Fiecare om poate fi bun, asta tine de alegerea lui. Mi-a atras atentia ceva din expunerea ta: „...sunt oameni care oferă libertate și ajung să fie părăsiți". Poate exista libertate, dar trebuie sa existe si principii. Libertatea nu iti ofera totdeauna fericire. Depinde care este libertatea aceea... In fine, sunt oameni buni. In primul rand, pot fi eu (tu) apoi, ramane sa-i caut si pe ceilalti. Succes!

| NoName84 explică (pentru CosminCD):

Nu stiu daca am inteles bine, consider că libertatea poate să fie chiar efectul unui principiu, și oricum, cred ca se pot combină foarte ușor. Părerea mea. Poate nu am inteles exact ce spui.

| CosminCD a răspuns (pentru NoName84):

Da, poate fi. Însă depinde de domeniu. Uite cum vad eu, de exemplu: libertatea poate fi efectul unui principiu când aleg (din principiu sănătos) să nu am de-aface cu diferite vicii (tutun, alcool, droguri) - în acest caz, pentru mine este libertate pentru că nu sunt prins în lanțurile unui viciu care mă controlează. Dar atunci când vine vorba de libertate în domeniul relațional-emoțional, cred că e alt ceva. În fine, asta e opinia mea.