| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Daca tatal meu are un frate dupa tata(au mame diferite dar acelasi tata)si acel "frate"al lui ar avea un copil, as fi verisor cu el? Unul mai indepartat?

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Unul foarte îndepărtat în sensul că sângele vostru este aceleași 50%, ipotetic vorbind. Un fel de verișor vitreg.
Dacă tatăl tău și acel frate ar fi frați de sânge, acel copil ar fi verișor de gradul întâi.
Deci practic, ai un verișor de gradul întâi vitreg (dacă se poate spune așa).

1 răspuns:
| Ancient a răspuns:

Sunteți verișori de gradul doi.