| Bogdan1241 a întrebat:

Daca bunicul e verisor cu mama unei mame care are un frate si acel frate are un copil eu cu acel copil suntem verisori?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa explicatie, acel copil ai putea fi chiar si tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un fel de rude, doar cunostinte.

| doctorandus a răspuns:

Rude prea-ndepartate pentru a conta la ceva.

| Brizbriz a răspuns:

Rude indepartate
dpdv al sangelui va puteti casatori si face copii, nimeni nu zice nimic, nici legea si nici macar biserica, care e obsedata de chestii din astea
dpdv al familiei, nu aveti nici o obligatie
in rest, nu trebuie sa fi ruda ca sa fi prieten apropiat cu cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare este asta? Bunicul este verisor cu mama unei mame, dracu va prostit de tot, numai stiti sa scrieti si sa va exprimati corect gramatical.

| Bogdan1241 explică (pentru anonim_4396):

Reformulez, tatal tatalui meu, adica bunicul este verisor cu o femeie, acea femeie are un frate care are un copil...

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Bogdan1241):

Deci bunicul tau e verisor si cu fratele femeii, din moment ce e verisor cu femeia. Duh...
Tac'tu e var de gradul 2 cu copilul fratelui femeii.
Deci copulul fratelui femeii iti este unchi sau matusa, depinde ce sex are copilul.
Daca e femeie si vrei sa te combini cu ea, s-ar putea sa faceti bebelusi strambi.

| Bogdan1241 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu, e verisor cu mama femeii. Daca intelegi.

| andreiscripcaru a răspuns:

Deci nu prea ai explicat cum trebuie, dar esti verișor numai și numai cu copilul fratelui său surorii tatălui /mamei tale. În popor mai există noțiunea de verișor de gradul cutare însă asta nu prea se pune, e doar un lucru așa irelevant.

| Llilli a răspuns:

Da