| Italianul838 a întrebat:

Daca am o sora care avem acelasi tata dar mame diferite, suntem tot frati, acelasi sange, DNA sau nu?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunteți frati, "acelasi sange (asta e doar o expresie, nu o lua ad literam), dar ADN diferit.
Nici fratii cu ambii parinti comuni nu au acelasi ADN, singurii care impart acelasi ADN sunt gemenii monozigoți, numiti popular identici, ei provenind dintr-o singura pereche ovul-spermatozoid.

| VoidEternal a răspuns:

Nici măcar gemenii identici nu au acelasi ADN. Ca idee.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca grad de rudenie, da! Sunteti tot frati, fiindca aveti acelasi tata.
Acelasi sange, nu stiu. E posibil sa aveti amandoi aceeasi grupa de sange mostenita de la tatal vostru.
Dar la ADN... prietene, din ce stiu eu, nu cred ca e posibil sa ai acelasi ADN. Nici macar gemenii perfecti, nu au acelasi ADN. Asta ca sa-ti faci o idee.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Având doar tatăl biologic, dar mame diferite, sângele, ADN-ul este diferit.

| Italianul838 explică (pentru ValentinMihai78):

Deci poti face si xxx cu ea

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Italianul838):

Nu.