| Alex1999_9912 a întrebat:

OLEEEEEEEEEEEEEEE Funda Cine este cel mai mare oras din >europa:?

Răspuns Câştigător
| lips a răspuns:

Tokyo are onoarea de a fi cel mai mare oras din lume din punct de vedere al numarului de locuitori, informeaza http://thelongestlistofthelongeststuffatthelongestdomainnameatlonglast.com
Orasul gazduieste 36 de milioane de oameni ceea ce inseamna o densitate de 2.650 de oameni pe kilometru patrat.
Primele 10 cele mai mari orase din punct de vedere al numarului de locuitori, sunt:
Tokyo
Seoul � 24 milioane
Mexico City � 20 milioane
New York � 19, 5 milioane
Sao Paolo � 19 milioane
Bombay � 18, 5 milioane
Delhi � 15, 5 milioane
Shanghai � 15 milioane
Calcuta � 14, 5 milioane
Jakarta � 13, 5 milioane

Cu toate că, în zonă există dovezi ale unei existenţe umane milenare, localitatea a fost înfiinţată relativ recent, în 1900. A primit statutul de oraş în 1948, ocazie cu care a devenit şi cel mai mare oraş din lume. Între timp, a pierdut acest statut, dar rămâne, totuşi, cel mai mare oraş din Europa, mult mai mare decât Londra, Paris, Tokyo şi New York, la un loc. Numai lacurile de pe tot cuprinsul oraşului, vreo şase mii la număr, ar acoperi o dată şi jumătate suprafaţa Berlinului!

Oraşul este un important centru turistic, atrăgând anual de un număr de turişti de peste zece ori mai mare decât populaţia oraşului.

Clima este aspră, temperatura medie anuală fiind în jur de 0°C. În lunile de vară, temperatura poate să ajungă, în mod excepţional, chiar şi la 25°C, dar, la fel de bine poate să şi ningă. Iernile sunt aspre şi temperaturile scad frecvent sub -30°. În mai mult de jumătate din zilele anului au loc precipitaţii, de regulă ninsori, dar şi lapoviţe sau ploi, în timpul verii.

Se preconizează a deveni cel dintâi port spaţial european. De aici urmează a fi lansate primele nave spaţiale europene de cercetare şi agrement. Amatorii de imponderabilitate se pot delecta efectuând zboruri cu Iliuşin 76MDK, la înălţimi de cca. 6000 de metri; un astfel de zbor durează costă 8000 de dolari şi durează aproximativ 90 de minute.

Turiştii care vin aici pot practica diferite sporturi de iarnă, pot degusta diferite preparate tradiţionale pe bază de carne de ren, se pot plimba cu sania trasă de reni, pot dormi în hotelul de gheaţă, sau pot admira soarele pe cer la miezul nopţii.

Pentru localnici, însă, toate aceste distracţii par destul de fade, astfel că preocuparea lor favorită în week-end constă în consumarea unor cantităţi industriale de alcool.

În prezent, oraşul se mută. Cum se mută? Se mută, pur şi simplu. Clădirile se dezasamblează şi se reconstruiesc în noua locaţie. Asta e tot. sper ca te-am ajutat fundita?

7 răspunsuri:
| Aleccsandra a răspuns:

Londra

| dfnxjvgh a răspuns:

Moscova.

| cristorindo a răspuns:

Parisul

| Tamiki a răspuns:

Londra. Funda?

| menotyou444 a răspuns:

Moscova

| Alex1999_9912 explică:

Multumim pentru raspunsuri urmatoru concurs!

| QueenCalysa a răspuns:

Rusia