| Joyfetih a întrebat:

Parintii mei ma obliga sa merg mai departe la facultate, este si o facultate buna si e foarte greu acolo, nu pot spune ca sunt un elev prost dar nici foarte stralucit ca sa pot eu merge la facultatea aia.Degeaba le spun parerea mea ca ei tot pe a lor o tin de parca doar ei stiu ce inseamna viata.Mai am cateva luni pana la bac, nu ma stresez de bacalaureat pentru ca ma descurc cu materiile de bac si il iau macar asta ma mai linisteste dar sunt ferm convins ca eu nu sunt de acea facultate iar parintii nu vor sa accepte asta.Nu ma lasau nici sa lucrez in vacantele de vara ca sa imi fac niste bani sa am si eu cand ies pe afara,imi spuneau ca eu trebuie sa invat, sa stau acasa si sa invat nu sa merg la lucru.Cel mai probabil daca nu intru la acea facultate nu o sa imi plateasca nici scoala de soferi ( intentia mea a fost sa merg la lucru si sa fac bani pentru scoala de soferi dar nu m-au lasat) acum sunt si fara bani si fara vreo idee de viitor, ce sa fac?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le explici la părinți că pentru a putea să înveți, trebuie să îți folosești creierul, că creierul nu poate fi folosit forțat, că nu este ca mușchii. De asemenea că prin studiul la facultate dta îți pregătești viitorul tău. Ei când te obligă să dai la o anumită facultate fac asta din perspectiva lor, vor să trăiască viața lor prin tine, iar asta nu se poate. Să le spui asta. Viața ta este viața ta, iar după bacalaureat trebuie să o decizi dta, iar nu ei, prin forță.
Acest subiect trebuie tratat deschis cu ei, de atâtea ori până o să îl înțeleagă.

| Andreeush a răspuns:

După ce termini liceul ai putea opta pentru o facultate care să îți placă ție. Părinții tăi nu te pot obliga la ce facultate vor ei să mergi.
Dacă nu vrei să faci o facultate ai putea să îți cauți un loc de muncă.