| IoanaLoredana a întrebat:

Parintii mei si-au cumparat un apartament cu 4 camere prin banca cu credit ipotecar.Rata au facut-o pe 35 de ani.Acum au ramas fara servici si nu mai au posibilitatea sa plateasca ratele in franci.Cine stie daca se poate sa predea contractul plus ratele unei alte persoane care doreste un apartament si acea persoana sa ii plateasca doar suma data in 3 ani de cand au inceput sa plateasca rata.Si daca se poate cum se face prin notar sau prin banca?
Va rog astept raspuns doar cei care stiu sigur!

Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Eu cred ca nimeni nu va face asta, este un risc, pentru cel care il cumpara, francul elvetian a crescut, toti ne-am tapit care am facut credit, daca nu mai platesc, banca i-a casa, dar poate sa i-a creditul altcineva din famile, cunoscuti, dar sa aiba salariul mai mare, trebuie vorbit cu cei de la banca. Iti dau un site avocat.net, cauta si aici raspunsul, dar cel mai bine sa mearga parintii tai la banca.
imi pare rau sunt multi in aceasta situatie

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Nu vad care ar fi riscul.Adica e riscul sa nu il poata plati.Dar sunt cupluri spre exemplu care vor un apartament dar nu au atatia bani stransi.Au o suma dar nu foarte considerabila(dau un exemplu). poate vor sa scoata un credit de la banca deoarece acum nu se mai acorda asa de usor.
Deci pe mine ma interesa daca totusi cineva ar vrea asta, e legal pot sa fac chestia asta? Sa predau datoriile mai departe altcuiva asta binenteles cu acordul lui

| alexandraalis a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Am pus si eu o astfel de intrebare pe alt site, pentru ca nu mai pot plati creditul in franci si mi s-a raspuns ca poate sa preia alta persoana creditul si sa plateasca, dar trebuie sa gasesti persoana.
Tu ai gasit pe cineva?
Eu nu am gasit, toti fug acum de credite in franci, la mine din 2007 rata aproape s-a dublat.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Doar acum am ous asta in calcul.Adica pana acum nu ne-am gandit dar vad ca situatia in Romania e din ce in ce mai grea.Cred ca nimeni nu va dori sa se bage in rate. Oricum daca totusi se gaseste persoana care vrea sa preia contractul ma voi muta in chirie dar intr-un oras mai mare Arad cred.E adevarat si acolo chiriile sunt mai mari si toata viata sa traiesti in chirie nu e o optiune.Dar daca viata nu ne ofera o alta posibilitate...

| alexandraalis a răspuns (pentru alexandraalis):

Dar mai poate fi o sansa, o reesalonare, se micsoreaza rata,, poate parintii tai isi vor gasi de lucru in alt domeniu, daca nu reusesc in domeniul care lucreaza.
Va doresc din tot sufletul sa reusiti.
Imi este atat de frica creditul care l-am facut in franci, m-a imbolnavit si am ramas fara un ban, toti merg la rata
Bancile au ajuns mai rau decat camatari.
Dar asta este ai semnat un contract trebuie sa-l respecti, nu banca ne-a obligat sa facem creditul noi am mers peste banca.
Iar cel care a scris sa taca, oamenii au facut credite pentru un trai mai bun sa aiba casa sau strictul necesar.
Cand nu ai banii e greu sa faci repede toate acestea si nu poti sta pe drumuri, nu toti se nasc in familii bogate, nu toti mostenesc o casa, nu toti au salariu mare, nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu sa ai serviciu stabil si casa, sunt vremuri grele, VREM SI NOI SA TRAIM SA AVEM FAMILIE, SA CRESTEM COPIII INTR-O CASA, SA AIBA MACAR STRICTUL NECESAR SI MANCARE.
VA CER DIN TOT SUFLETUL NU MAI JUDECATI OAMENII, NU TOTI SUNT NOROCOSI.
VREM SA TRAIMMMMMMMMMMMM DECENTTTTTTTTTTT.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Au facut deja o reesalonare. Avem de platit pe luna banca 8 milioane, asta pe langa altele mai micute. Dupa reesalonare platim 6 milioane dar doar pana la sfarsitul lui mai. Locuiesc in Hunedoara.E un oras mic fara prea multe posibilitati.Fratele meu lucreaza pe un salariu de nimic iar ai mei au fost dati in somaj si si acesta s-a terminat.Incercam sa traim de pe o zi pe alta.Nu vreau sa se inteleaga prin ceea ce am scris ca ma plang. Vreau sa se inteleaga ca nu conteaza cate camere are apartamentu.Rata e rata si in momentul in care nu mai ai bani si nici loc de munca nu iti ofera nimeni, nu te ajuta nici aproapele si banca zi de zi te preseaza...e greu sa nu cedezi.Nu inteleg de ce de la o simpla intrebare sa ajuns aici sa mi se spuna ce e greu si ce nu.Din cate stiam se raspunde strict la subiect
Infine eu nu ma supar. Daca astea ar fi singurele mele probleme as trai impecabil, nu-i asa alexandraalis?

| alexandraalis a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Parerea mea este ca parintii sa-si caute de lucru in alt oras, daca aveti 18 ani, lucrati si voi, daca sunteti minori, ramaneti acasa si aveti grija unul de altul, parintii pot lucra departe. Care sunteti mai mari puteti lucra pe ici pe colo, fetele spala, calca, fac curat in case sau la birouri, croitorie, liceu se poate face si la seral, baieti pot merge la o spalatori auto, daca au inclinatii practice catre ceva pot scoate bani din asta
Puteti vinde casa si sa o luati de la inceput. DAR O SA FIE GREU PENTRU VOI COPIII.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Nu suntem chiar copii.Fratele meu lucreaza.Eu gasesc foarte greu de munca am 20 de ani dar orasul fiind mic nu se prea fac angajari.Si unde se fac peste tot se cere experienta. Tatal meu a fost plecat 6 luni in Germania pentru ca pe atata timp a avut contractul.Dar practic 3 luni a muncit doar sa plateasca datoriile si imprumuturiile deoarece daca nu luam imprumut nu aveam de unde plati apartamentul.In aprilie teoretic ar trebui sa plece iarasi.Practic nu se cam stie pentru ca cineva care a vorbit pentru el a cerut bani ca sa il duca iarasi...cum spuneam lume rea.El are 52 de ani deci in cealalta jumatate de an cat sta acasa nu il angajeaza nimeni la varsta asta.

| alexandraalis a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Te inteleg draga mea si eu muncesc doar sa platesc la banca si ma asteapta un drum lung o casatorie inceputa recent si copiii care vor veni

| alexandraalis a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Nu dispera, mama are 60 de ani si lucreaza, isi va gasi tatal tau, Este mai tanar.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Multi inainte.Da dar din ce oras esti? Apropo cati ani ai? Si casa de piatra sper sa ai un inceput de casnicie frumoasa usoara si lunga.

| alexandraalis a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Am aflat ca in Sibiu, gasesti mai usor de lucru, aici sunt oameni buni saritori, sunt multi sasi poti pleca mai usor in Germania daca ai norocul sa te remarce un om bun.
Intra pe joburi lasa cv, nu se stie, poate reusesti.
Eu sunt dintr-un orasel mic, dar daca vrei reusesti sa gasesti de lucru, dar trebuie sa fii dispus sa faci orice, de fapt nu orice nu accepti sclavia si prostitutia.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Imi caut in continuare de lucru dar din pacate asta nu e o rezolvare...32 de ani de acum inainte este foarte mult nu as vrea ca si copii mei sa plateasca la acelasi credit.

| alexandraalis a răspuns (pentru alexandraalis):

Eu ma retrag, este tarziu si maine merg la munca, aveti grija de voi si SUCCES
Daca este nevoie lasati in urma totul si luati-o de la capat, greu...greuuu este dar veti reusi sa traiti pe azi pe maine, ca asa am ajuns, fara viitor.

| IoanaLoredana explică (pentru alexandraalis):

Multumim frumos, toate cele bune si tie!

26 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Pai bine ma cine i'a pus sa'si ia apartament cu 4 camere...2 le pute?
si mai e si pe 35 de ani ...ca sa-ti ramana si tie dupa ce crapa ei.foarte frumos

| IoanaLoredana explică (pentru Nucreeed):

Nu vorbi fara sa stii situatia.Suntem 4 persoane.Eu mai am un frate mai mare deci nu puteam sa ne schimbam cu randul la baie si sa dormim in acelasi pat.Si la salariul la care il aveau te informez ca oricum suma platita pe luna e destul de mare chiar daca e pe o perioada asa lunga de ani.Nu ma plang ca ramane sa platesc eu ca eu si acum ii ajut deoarece au luat apartamentu pentru mine.Am fost crescuta sa nu ma plang asa ca...era doar o intrebare nu fi ironic.

| Jigsaw a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Noi am locuit 4 persoane intr-o singură cameră! La 2 puşcam de fericire!

| IoanaLoredana explică (pentru Jigsaw):

Ce sa zic imi pare rau sa aud asta.Dar a fost decizia noastra asa ca nu ma poate judeca nimeniwinking.Si crede-ma pe cuvant ca orice apartament neam fi luat rata in franci era la fel de greu de platit asa ca vreau doar un raspuns la intrebare...dar am uitat in Romania oricum lumea te judeca dupa orice ai face.

| Jigsaw a răspuns (pentru IoanaLoredana):

Nu vă judec, eu doar spuneam că, cu 2 camere nu era rău deloc, doar că voi nu ştiţi ce este răul.Nu am spus precum Infams.

| IoanaLoredana explică (pentru Jigsaw):

Nu ai de unde sa stii daca stiu sau nu e ce raul.Nu cer osanda de la Dumnezeu.Dar de cand ma stiu eu am tras tot prin chirii.Am fost dati afara si am luat-o de la zero.Infine povestea mea de viata nu intereseaza pe nimeni.Am pus o intrebare si atat.Sti raspunsu strict la ea multumesc, daca nu imi pare rau oricum de situatia tawinking. Altii nu sunt asa de puternici ca tine.Bravo

| alexandraalis a răspuns (pentru Jigsaw):

Chiar daca era cu 2 camere tot nu reusea sa plateasca, francul elvetian a crescut mult, salariile s-au micsorat, totul s-a scumpit, somajul este in floare.

| Jigsaw a răspuns (pentru alexandraalis):

In România nu există viitor, cel puţin eu nu văd unul prea roz.

| IoanaLoredana explică (pentru Jigsaw):

Nicaieri nu umbla cainii cu colaci in coada, cujm e vorba.Nu poti sa pleci asa pe ochi frumosi.Sunt mult prea multe riscuri oriunde ai merge. Fara o mica siguranta nu poti pleca asta e clar.Lumea a ajuns mult prea rea se trag unu pe altul innapoi.Am ajuns la concluzia ca pe cine nu lasi sa moara...nu te lasa sa traiesti!

| alexandraalis a răspuns (pentru Jigsaw):

Ai dreptate. Noi suntem un cuplu proaspat casatoriti am ajuns sa stam separat fiecare la parintii lui, nu exista viitor in Romania, dar nici oamenii intelegatori, lumea sa inrait. O sa ajunge sa ne mancam unii pe alti.
Doamne ce au facut din tara asta?
Crede-ma eu o inteleg pe fata asta, nu sunt in situatia ei dar nu se stie niciodata, azi esti imparat si maine sluga.

| Jigsaw a răspuns (pentru alexandraalis):

Eu mă car de aici cu prima ocazie ce mi se iveşte.

| IoanaLoredana explică (pentru Jigsaw):

Noroc!