| sckymosul11 a întrebat:

Salutare, cineva dorește sa își facă un credit ipotecar sau prima casa pentru un apartament și în momentul de fata este însurat. Persoana respectiva o sa plătească doar el ratele și tot ce mai trebuie. Exista posibilitatea în cazul în care divorteaza sa ii rămână lui bunul? Dacă merge la notar înainte sa cumpere apartamentul se poate rezolva ceva? Dacă divorteaza eu știu ca se împarte 50%-50%, dar poate este și o alta varianta. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul in care divorteaza, casa si bunurile din casa se impart la jumatate, chiar daca doar el plateste imprumutul bancar, acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bun comun obținut în timpul căsătoriei și la divorț se împarte.
https://lege5.ro/......odul-civil

| LegendarySOUL a răspuns:

Mi se pare ca nu are drept doar daca este mostenit sau cumparat de la parinti, ruda ceva ramane propiu in schimb se imparte in masura egala si nici nu ai voie sa il vinzi.