| Smiiiley a întrebat:

Părinţii mei sunt divorţaţistraight face
De fiecare dată când tata vine acasă, se ceartă cu mama în privinţa baniilor.Eu m-am străduit foarte tare, şi am invăţat mult ca să intru la liceul dorit.Problema e că acel liceu e cu pretenţii.Adică,acolo vin doar copii cu bani.Intrebarea mea este: Cum să-i explic tatei că eu chiar am nevoie de banii ăia, şi nu sunt doar un moft?

2 răspunsuri:
| andreebutterfly a răspuns:

Hei!
Ti-am citit poveste, inteleg prin ce treci, adica si parintii mei mai aveau putin si divortau dar n-au facut-o. Daca tatal tau tine la tine. te vaintelege in privinta liceului, trebuie sa ii exlici ca acel liceu este unul foarte bune si te-ai straduit cat ai putut sa intri acolo. Te va intelege, doar e parinte. Mult succes!

| 000aaa a răspuns:

Hei! Te inteleg total, insa, din pacate, tatal tau nu cred ca ar intelege aceasta "nevoie" si o va trata numai ca un moft.Ba chiar,daca ai persista,ar putea rezulta consecinte mult mai grave, cum ar fi sa te mute la alt liceu. Intotdeauna tatilor le este mai greu sa inteleaga nevoile fetelor, si ale femeilor, deci a-i explica, nu este dupa parerea mea o optiune.Intr-adevar,este un mofticel al orgoliului nostru sa avem acele obiecte,haine, si tot asa,ca sa nu ne simtim mai prejos de ceilalti,insa, repet, nu dau mari sanse faptului ca un tata ar intelege asta; ar necesita foarte mult efort psihic din partea ta, si poate chiar si al mamei tale, sau al prietenelor chiar...si ar dura ceva, asta ar insemna sa il convingi pe tatal tau de chestia asta.Ar fi nevoie, gen, sa o auda pe o colega a ta discutand cu tine: "Vezi astia? Sunt UGG-s originali luati de la Co*lective! Au costat 9 milioane!" Sau tot felul de laude din partea unor fete, colege, pe care le considera el ok.Atunci poate ar intelege.