| Mt34 a întrebat:

Părinții mei vor numai zece pe linie la școală, le-am explicat de zeci de ori că nu este posibil. Ce să fac ca să înțeleagă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu poate da rezultate de 10 la toate materiile. Iti spun ca am 28 ani si abia acum imi continui scoala gimnaziala. Poti rade, dar fac clasa VII-VIII pentru ca sc. pe care o fac e cam frectie la picior de lemn si nu se preda asa mult cum preda la voi, la curs de zi.

Iti spun sincer ca si eu schioapat la matematica. Nu reusesc sa inteleg la aceasta materie nici daca stai un an sa imi explici laughing Saptamana trecuta la matematica am luat un 7 tras de par. laughing Nu pot eu sa fiu cu 10 la toate materiile si preda materie mai usoara, dar tu care ai si mai mult de invatat? Parintii tai oare sunt intregi la cap? Daca continua in acest ritm, poti intra chiar si in depresie.

Sfatul meu sa vorbesti cu psihologul scolii sau dirigintele. Sa ii cheme si pe parintii tai sa le bage un pic mintile in cap pentru ca nu poti forta pe cineva sa ia zece pe linie atat timp cat nu poate mai mult.

Daca eu ii oblig pe parintii tai sa manance 100 de shaorma intr-o ora, oare reusesc asta? Daca tu imi spui mie acum sa fac 1000 de flotari intr-un singur deget, oare pot asta? Normal ca nu pot.

39 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns (pentru AC4S4):

Cat mă amuza modul unora ca tine de a generaliza. laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa inteleg ca la fiecare propozitie ar trebui sa spun ca exista unii care nu fac asa? Ar fi tare aiurea.
Exista copii in generatia lui care invata cu-adevarat, da. Dar nu o sa scriu dupa fiecare propozitie: "exista exceptii" cand e clar acest lucru.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Bun,poate el nu vrea/poate sa fie unul din copiii aia.In plus a spus ca are medii mai mari de 9, unde-i tragedia ca n-o vad?

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu e nicio tragedie. Nici eu nu am avut doar medii de 10. Insa, am avut si alte activitati.
Daca parintii ii cer medii de 10 inseamna ca acesta poate si are si timp de invatat. Ar fi culmea sa ceri doar medii de 10 unui copil care practica intens si diverse sporturi, arta sau este cu adevarat pasionat de un anumit domeniu (aici ma refer la nivelul de olimpiada).
Timpul trebuie foarte bine folosit. Est-asiaticii isi folosesc foarte bine timpul, de exemplu. Exista un timp de relaxare, dar si un timp de invatat.
Insa, nu stim situatia mai in detaliu. Nu stim cum isi foloseste timpul liber. Parintii lui stiu asta, iar ei stiu mai bine cum sa isi educe copilul.

| MadalinG99 a răspuns:

Incearca sa le expici ca nu esti dexter iar daca mergi numa pe 10 atunci spune-le ce vrei sa iti rasplateasca munca si astfel nu vor mai spune happy

| Bucataru_Ioan_Vladut_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Băi ca să încheiem discuția, notele sunt făcute pentru a trezi invidie, ură și competitivitate. Notele sunt niste cifre irelevante. Nimeni nu poate să aibă 10, ar fi ceva rar să mai ai de pe a opta incolo numai 10. Cei care au avut niște performanțe proaste au ajuns departe datorită ambiției. E o diferență dintre un om cu 10 și un om deștept. Ce te învață la școală este doar 10 sau chiar 5% din ceea ce trebuie să știi. Noi nu suntem în stare să nici să folosim 4% din creier, dar 5%. Noi nu mai avem creativitate de când era lupul cățel. Noi trebuie să ne găsim o pasiune, un sport, să mai citim o carte, așa ne dezvoltăm, nu toată ziua pe electronice. Poate că am bătut câmpii, dar asta e tot ce am avut de zis.

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasă drc gândirea asta că de aia nu merge tara asta că sunt numai oameni cu gândiri ca ale tale.Chiar nu vreți să înțelegeți in pnm că școala asta nu te mai ajuta la nimic, că e atâta teorie degeaba pe care oricum o sa o uiți.Fiecare învață cum poate și aia e.Mai importante sunt pasiunile, sa le dezvolți, dar mă rog, ce sa înțelegi tu și alți oameni cu gândiri comuniste

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama ce gândire de rahat, și ne mai miram de ce mulți copii nu le mai place școala.Cum drc sa îți placă școala când sunt oameni cu astfel de gândiri

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru AC4S4):

Da dc sa învețe, când ar putea sa facă cu totul altceva, mai folositor decât școala drc.Cu ce pana mea, crezi că te ajuta notele astea că sunt doar niste numere, nu o sa te intrebe nimeni ce note ai avut tu in nu știu ce clasa, etc.SCOALA DIN ROMANIA NU TE AJUTA PENTRU VIATA.punct.Nu am spus doar eu asta, mulți alții au afirmat asta și este total adevarat, dar bineînțeles că comuniștii nu vor să accepte asta știind oricum că e adevărat.Lasati drc copiii sa facă ce vrea, nu zic sa neglijeze școala, dar mult mai important e sa îl ajuți să își găsească pasiunea daca inca nu a gasit-o, dar dacă o știe deja sa o dezvolte pentru a câștiga niste bani din ea.Si la școală, sa învețe cum poate și aia e.Ca degeaba ai avut tu numai 9 și 10 ai făcut nu știu cate facultăți și tot nu ai ajuns bine in viața.Sa va duceți drc in toată lumea cu gândirile voastre că din cauza voastră nu merge tara asta fiind numai comunisti la conducere și din cauza deciziilor lor proaste trebuie sa suferim toti ca și în cazul ministrului învățământului.