| DEBrown a întrebat:

Pe clasa a IX-a studiez la fizica Optica si Mecanica. Pe celelalte 3 ce voi studia?happy

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

S-ar putea sa mai omit niste capitole sau mai degraba subcapitole, dar sa-ti faci totusi o idee...
- clasa a X-a : elemente de termodinamica(legea gazului ideal pv=niuRT; transformari ciclice, izocore(gaz la volum constant), izobare(gaz la presiune constanta), adiabate(caldura Q =0), izoterme(temperatura T=const), mixte/politrope, principiul I al termodinamicii-Q=deltaU+L; principiul al 2-lea:randamentul motorului Carnot(cel mai mare)=1-(Tmin/Tmax), curent continuu(legile lui ohm, kirchhoff, retele de circuite electrice, punti eletrice, grupari surse, rezistoare serie sau paralel, elemente de electromagnetism(camp magnetic, inductie magnetica...si alte balarii cu spire, bobine);
- clasa a XI-a: oscilatii, unde, curent alternativ(circuite RLC, fazori), optica ondulatorie-care considera ca lumina ca o unda electromagnetica, inveti despre spectre de lumina, lungime de unda, difractia, interferenta si polarizarea luminii, (pe clasa a IX-a cu lentile, oglinzi, s. a. se numeste optica geometrica);
- clasa a XII-a: efectul fotoelectric extern, mecanica relativista(o sa faci cunostinta aici cu faimoasa ecuatie E=M(C*C) a lui Einstein, pe clasa a IX-a faci mecanica clasica/newtoniana), dualism unda-corpuscul(De Broglie, cum se considera ca lumina ar fi si de natura corpusculara, formata din fotoni), relatia de incertitudine a lui Heisenberg, dezintegrari radioactive, o mica introducere in mecanica cuantica(cel putin mie mi s-a parut o introducere fata de ce am intalnit in primul an de facultate big grin)
In general pe clasa a XII-a profii de fizica se concentreaza mai mult pe variantele de bac, nu pe materia de a XII-a, cel putin in cazul meu, 90% au dat bac la fizica.

Stai calm, ca noua, tutoror care am terminat liceul, ni s-a parut cea mai grea clasa a 9-a, primul semestru cu optica geometrica, tare nesuferita! Cel mai simplu e pe clasa a X-a cu termodinamica si curent continuu. De pe a XI-a, toate materiile se complica, nu doar fizica. La Matematica, pe langa banala Algebra veti face Analiza Matematica(pe care se insista mai mult), la Informatica(daca esti la real mi-i) veti face la greu tehnici de programare(backtracking, divide et impera, greedy, grafuri, pointeri/liste).
Clasa a 9-a e de acomodare. Cea mai banala materie mi s-a parut romana, e doar comunicare, prea putina literatura(ceva fragmente din Amintiri din copilarie, O noapte furtunoasa, Mara, alte texte mai putin importante).

Multa bafta! Totusi, n-ar fi fost mai frumos sa frecventezi Hogwarts ca mine, nu scolile astea ale Incuiatilor?big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-a 10 a, elemente de termodinamica, big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bill scuza-ma ca te corectez! Putin doar! La faza cu romana! E cam banala! Dar nu cum zici tu! Eu sunt clasa a 9-a acum laun liceu CNS din Zalau, foarte cunoscut si de prestigiu etc. si facem la romana proiecte si facem aproape numai literatura(cam 95%)! am facut pana acum in decembrie Dupa melci, Moartea caprioarei, Domnisoara Christina, Haia Sannis! Facem literatura ca pentru cei de la filologie si sunt clasa de mate-info bilingv engleza! oricum! Fizica e grea si as vrea sa o pricep si sa o inteleg, imi dau tot interesul dupa un 2 luat pentru ca nu mi-am facut temawinking, dar nu numai de aia, chiar as vrea sa invat fizica, stiu ca e importanta si stiu ca nu prea o inteleg si pricep!