| ShadowGhost a întrebat:

Buna T.P.U.In clasa a7a ce o sa studiez la fizica?

Răspuns Câştigător
| Mihaitzz a răspuns:

Da,dar nu o sa fie prea greu daca o sa iti placa...
Mie mi s-o parut interesant + ca is lucruri cu care te lovesti in fiecare zi

5 răspunsuri:
| Metempsihoza a răspuns:

Mecanica, pe la sfarsit si fenomene termice.

| Euletitia a răspuns:

Buna! In clasa a 7a in primul semestru vei studia optica geometrica(principiile de propagare a luminii, reflexia luminii, refractia luminii, reflexia totala, cateva notiuni despre oglinzi si despre lentile), iar in semestrul Ii vei studia notiuni de mecanica(forte, compunerea acestora dupa regula paralelogramului si a poligonului, lucrul mecanic, parghii, cupluri de forte etc), la ambele parti de fizica fiind evaluata atat teoria aferenta9definitii, clasificari, exemple, notatii, formule, figuri, scheme etc), cat si rezolvarea unor probleme avand la baza notiunile teoretice invatate. vei avea, cu siguranta, in ambele semstre din clasa a 7-a doua ore de fizica pe saptamana. Succes!

Răspuns utilizator avertizat