| jezebel12 a întrebat:

TPU. am o noua problema...
Am studiat clasele 1-8 la o scoala deosebita, cu profesori excelenti. Pe parcursul claselor 5-8, profesorii ni s-au schimbat treptat, asa ca tin sa va spun ca notele mi le-am dobandit pe propriul merit. Se vedea aceasta din simplul fapt ca participam la concursuri si olimpiade la care luam punctaje de trecere. La trecerea in clasa a 9-a, mi-am dorit sa schimb totul si am ales un liceu cu renume, nestiind cat voi regreta in unele privinte. Am descoperit ca avem profesori foarte exigenti, insa nu le-am dat importanta. Testele initiale au fost esecuri totale, dar am presupus ca este din cauza lipsei de lucru pe timpul vacantei. I-am comunicat mamei nota imediat ce o aflam. Nu era zii in care sa nu o dezamagesc, cu exceptia catorva teste. Au venit si testele ce se trec in catalog, insa la unul am dezamagit-o din nou luand cea mai mica nota a mea de pana acum. Mentionez ca am avut media 9.70 la sfarsitul examenelor. Insa mama mi-a spus ca este foarte suparata, doar ca nu o arata. Este tipul de persoana care se supara repede, din mici motive. Insa acum se comporta perfect normal, ca si cand nu as fi luat niciodata aceste note. Cred ca este extrem de suparata, dar face pe indiferenta, ca si cum nu ar mai interesa-o ce fac de acum incolo. Ma nelinisteste acest lucru. Va rog ajutati-ma. Nu stiu ce sa cred si simt ca nu mai pot. Promit insa si ca voi fii copilul din clasa a 8-a, cu seriozitatea pe care se pare ca am pierdut-o. Help me pleeeease! funditalove struck

2 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Buna! Mie mi se pare ca inveti de dragul mamei pentru ca te simti prost cand e suparata, nu pentru ca ai vrea sa faci ceva in viata...

| jezebel12 explică:

Nu. Nu invat de dragul ei doar ca suntem apropiate foarte mult si orice suparare de a ei ma nelinisteste. Stiu ce vreau sa fac cu viata mea, si ea imi este alaturi la tot. Nu stiu insa ce se intampla acum cu ea. Nu este genul indiferent.