| flytothemoon a întrebat:

PENTRU FETE/FEMEI! Imi intarzie menstruatia de mai bine de 6 luni. Am 15 ani. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise de tine se poate trage concluzia ca ciclul tau menstrual a fost mereu NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine NU functioneaza corect iar in anumite perioade nici nu elibereaza hormonii necesari mentinerii unui ciclu menstrual normal. Lipsa menstruatiei pe o perioada care depaseste mai multe saptamani se numeste amenoree secundara si se datoreaza unor dereglari hormonale mai intense. Motivul aparitiei amenoreei indica faptul ca iti este probabil/sigur afectata glanda foliculara care nu mai produce ovule deoarece probabil a intervenit/s-a instalat sindromul de ovar polichistic (SOPC). Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale care deregleaza lungimea ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila/imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute prin conlucrarea dintre medicul endocrinolog impreuna cu medicul ginecolog probabil vor reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se prioduce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Nici amenoreea si nici SOPC nu sunt considerate ca ar reprezenta o boala sau o afectiune prea grava, dar netratate in timp pot provoca afectiuni permanente si uneori chiar sterilitate. Din acest motiv ar fi foarte bine daca te-ai hotara si daca se poate cat de urgent sa fii consultata ginecologic chiar daca esti virgina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce nu te-ai dus la ginecolog pana acum?

| FuriaGogoasei a răspuns:

Se numeste amenoree, mai mult ca sigur ai o problema ginecologica. Mai bine te duci la un medic.

| flytothemoon explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Saptamana viitoare voi merge la un dr. Ginecolog sa vad care este problema. happy

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Mergi mai bine la doctor, nu vreau sa te sperii, dar bunica mi-a povestit ca atunci cand era tanara o fata de la ea din sat a murit pentru ca nu a avut ciclu menstrual pana la 20 de ani iar sangele acela ii s-a urcat la cap si ia spart ceva vase de sange, asa ca mai bine te duci din timp, sau macar la o farmacie sa-ti dea niste pastile speciale