| DodelAS a întrebat:

Peste doua zile trebuie sa tin un discurs de aproape 10 minute despre o tema anume si o aplicatie pe acea tema (despre POO, daca chiar sunteti curiosi) in fata a multor profesori. Nu am mai tinut vreodata un "speech" si se asteapta sa fie destul de bun, avand in vedere ca sunt clasa a 12-a.

Puteti sa dati sfaturi pentru a ma pregati pentru discursul de poimaine?

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Pregateste-ti discursul pe hartie, macar punctat, sau chiar detaliat.
Apoi repeta-l de mai multe ori, prezentandu-l cuiva din familie, sau in fata oglinzii.
Daca cumva e in PowerPoint, foloseste Notele de subsol, inserand acolo textul pregatit, pentru fiecare slide in parte.
Si ar fi bine sa te asiguri ca vorbesti destul de repede/incet, si ca ai suficient text, eventual scheme sau imagini de explicat, cat sa ajungi sau sa te limitezi in cele 10 minute.

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Faci pe hartie un rezumat.
Dezvolti rezumatul, faci glume vorbesti cu publicul. fa -l pe el sa te completeze. viata este scurta...

| mynameiskere a răspuns:

Salut, ai putea sa te pregatesti in fata oglinzii, multi oameni fac asta si cred ca este cea mai buna metoda de a scapa de timitidate sau trac de scena!