| bebitza a întrebat:

Peste o luna si ceva, mai exact 6 ianuarie, fac 18 ani...
astept aceea zi de mult insa de fiecare data cand vorbesc cu mami de majorat ea spune ca nu are bani sa imi fac petrecere, eventual sa vina cateva cunostinte la mine acasa, atat
nu am prea multi prieteni insa cu cei care ii am as vrea sa fac o petrecere, sau sa ies in oras, insa mami nu m-ar lasa sa stau npatea in oras...
cum sa imi fac ziua de majorat una speciala in situatia asta?

10 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Acasa e foarte bine sa faci majoratul daca ai o camera mai mare; pui ce melodii vrei, poti sa organizezi o gramada de jocuri(mima, boltz, etc), prietenii pot sa sta toata noaptea si iese un majorat mai ceva ca in oras, puteti sa va uitati la un film de exemplu New moon tot e la moda sau ceva ce va place voua. Meniul il faci tu, poti sa comanzi pizza, etc
Daca nu te lasa sa stai toata noaptea in oras poti sa te duci la o pizzerie, la un restaurant, la Mec si sa stai cu ei cateva ore; important este sa fiti toti prietenii si sa va distrati;(desi eu prefer mult mai mult varianta acasa)
Si eu fac 18 ani in decembrie si invit doar cativa prieteni(vreo 10) tot din lipsa banilor intr-un club; Eu mi-as fi facut petrecerea acasa dar nu am nicio camera mai mare, toate sunt mici si nu am loc caci mi-ar fi placut o petrecere acasa.
P. S. La multi ani, sa fii sanatoasa, fericita si iubita!

mariana
| mariana a răspuns:

Multi ani, sa fii sanatoasa si sa dovedesti ca ai devenit intr-adevar majora, prin modul in care te vei comporta si vei trai, dupa ce aceasta minunata varsta, ca si prag intre terminarea copilariei si inceputul vietii de adult, o vei depasi.
Cu privire la sarbatorirea acestei zile, eu stiu ca acum multi tineri la majorat organizeaza aceasta sarbatoare pe la restaurante ori la diferite baruri, pentru ca asa apreciaza ca nu fac deranj acasa si vor putea sa se simta bine, doar ca acele familii posibil ca au venituri mai mari si pot sa-si permita acest lucru.
Mama ta are dreptate daca spune ca, sa te limitezi la o petrecere in casa ta, la care sa-ti vina cativa prieteni apropiati si desigur si familia ta. Acest tip de petrecere este intr-adevar "mai cuminte" dar este si mai intima si mai ieftina si cred ca ar trebui sa accepti acest mod de a-ti sarbatori ziua de majorat. Vei avea timp ulterior sa faci petreceri mai elevate( cand vei castiga tu banii din munca ta), cu participarea unui numar mai mare de persoane, dar acest lucru trebuie sa te gandesti ca va implica si cheltuieli viitoare mai multe pentru tine pe considerentul ca, la toti cei care vor veni la ziua ta, va trebui si tu sa participi la zilele lor de nastere si atunci trebuie sa le cumperi si tu cadouri, cel putin de valoarea celor primite de tine de la ei. Asa ca, tinand seama si de cheltuiala petrecerii in sine, a zilei tale de nastere, precum si de cheltuielile ulterioare, acum in perioada de criza trebuie sa alegi ce este mai convenabil. Important este sa va simtiti bine, sa marcati aceasta importanta zi pentru tine cu o petrecere chiar si numai in familie pentru ca, daca ne gadim la criza actuala, la costurile vietii, este calea cea mai buna de a face ce este mai bine pentru cei care au si asa venituri limitate cu care, se chinuie sa faca fata atat cheltuielilor cotidiente, cat si a celor ocazionale.
Inca o data la multi ani, multa sanatate si sa te simti bine.
Am uitat ceva important sa-ti spun cred ca, nu este inca timpul sa stai toata noaptea in oras de ziua ta, chiar daca ai avea banii necesari pentru organizarea unei petreceri in oras, este inca prea devreme. Mai ai timp pentru a te declara "independenta" din toate pun ctele de vedere.
Eu sunt convinsa ca vei alege calea cea mai bune pentru toata lumea.

| User a răspuns:

Mai incearca sa o convingi sa te lase happy Daca stai pe capu` ei nu are cum sa nu cedezewinking. Bafta

| nuamnuvreau a răspuns:

Happy birthday to you! Inteleg ca tu chiar iti doresti o petrecere, insa daca mama ta spune ca nu se poate, nu prea mai are sens sa te superi si sa incepi sa faci mutre de catelus.De ce nu ii spui ca ai inteles problema si pentru ca esti deja adult, ai vrea sa ai o petrecere modesta, dar super draguta, acasa la tine cu acei prieteni pe care ii ai.Decoreaza-ti casa special pentru ziua ta, imbraca-te cu orice te face sa te simti bine, fa niste surprize pentru fiecare invitat, astfel incat toata lumea sa uite ca nu e o petrecere mare si plictisitoare. Poti chiar tu sa le faci o farsa ''gatindu-le'' ceva nu prea atragator, urmand sa ingrosi gluma, chiar sa le pui in farfurie acea mancareprofita cat ppoti, pentru ca dupa mancarea adevarata va fi cu adevarat bine primita. Oricum, sper sa te simti bine orice ai alege.Paaa!

| andytza a răspuns:

Cat timp esti in companie placuta, nu conteaza unde esti, daca e zi sau noapte, important este sa te simti bine si sa petreci de neuitat. Cele mai frumoase momente sunt acelea imprevizibile si nu conteaza cantitatea de persoane cu care iti vei petrece aceasta zi, ci modul in care o vei petrece. Multi anisori inainte si daca nu o sa faci planuri, sunt sigura ca o sa iasa ceva mult peste asteptari.Cat in privinta mamei, spune-i ca fata ei o data in viata face 18 ani big grin

| emy a răspuns:

La multi ani anticipat! Iti doresc mult noroc, sanatate, si bucurii in viata!
Incearca sa o intelegi pe mama ta! Vezi si tu cat de grea este viata in zilele noastre, din punct de vedere financiar.Gandeste-te ca, daca ar avea bani, ti-ar da, doar esti copilul ei.In plus, incearca sa o intelegi ca ii este teama sa te lase sa mergi noaptea in oras! Daca te uiti la stiri(pe protv, mai ales, caci acolo se dau stiri de genul:viouri, crime, furturi etc.), vezi cate fete au fost acostate(chiar ziua in amiaza mare), violate si chiar omorate.Ai putut sa vezi cate fete, care au fost impreuna cu prietenii lor la o discoteca, sau chiar pe strada, au fost violate, iar prietenii lor, batuti sau chiar omorati.De asta ii este teama sa te lase noaptea in oras. Dar eu cred ca poti sa mergi cu prietenii tai in oras si in timpul zilei. Daca in cursul saptamanii nu poti, caci presupun ca esti la scoala, mergeti sambata sau duminica undeva! Ascult-o pe mama ta, si nu te expune la pericole, pentru nimic in lume.Inca o data:la multi ani si numai bine!

| ☼loli☼ a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, am doar o idee. De ce nu ii spui sa te lase acasa cu prietenii tai si ea sa stea la vecina, sa nu stea in sufletul tau in timpul majoratului tau... adica sa faci o mega-petrecere acasa big grin si o rogi frumos sa te lase cat vrei tu de mult ca doar e ziua ta. Intotdeauna te distrezi daca esti cu prieteniihee hee

| Me23 Tia a răspuns:

Fa o petrecere in pijama. dar mai matura. daca intelegi ce vreau sa zicbig grinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu eram singur in oras, si munceam de juma de an. aveam salar.si nu ma gandeam la pitresere cat ma gandeam ca e urgent sa-mi incep viata sexuala.eram major de.nu se cade sa intri in al nouasprezecelea an de viata, virgin. da la tine e nasol. daca stai cu parintii si depinzi de ei. financiar, vreau sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, majoratul asta... Mama ta nu ar trebui sa uite ca a fost, poate, exact ca tine. Ea probabil incearca sa te tina departe de mocirla in care din pacate suntem nevoiti sa inotam in viata asta. Este bine ca ai prieteni putini, prieten este un cuvant "greu", iar viata iti va demonstra asta. Deci, daca situatia financiara nu permite, atunci petrecerea "cade", iar tu ai putea iesi in oras cu prietenii tai. Nu este un capat de tara. Mama ta TREBUIE sa aiba incredere in tine iar tu esti OBLIGATA sa n-o dezamagesti. Mai incearca o discutie pe subiectul "incredere" si... iti urez "BAFTA!". Eu unul iti spun de pe acum : LA MULTI ANI!