| IustinaLustrina123456 a întrebat:

Peste o săptămână am teză la Matematică și vreau neapărat să iau notă mare deoarece, pe lângă faptul că este teză, cei 2 elevi din clasă care vor avea cele mai mari note vor merge la un concurs la Mate destul de important.Eu nu am probleme cu Matematica, ba din contra, e materia mea preferată și chiar sunt cea mai bună din clasă la această materie, problema este că eu când am teste*mai ales unul ca ăsta*mă panichez și pur și simplu uit tot ce am învățat sau nu neapărat uit...mai degrabă toate informațiile se duc într-un colț în minte și decid să iasă de acolo de abia după terminarea testului.Am pățit așa de multe ori și la Olimpiadă și la teza din semestrul trecut.Cu toate astea am note foarte bune.Problema este că nu sunt sigură pe mine.
Cine mă poate ajuta să-mi dea sfaturi cum aș putea să fiu mai sigură pe mine sau cum aș putea învăța mult mai rapid și eficient?

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Ți-e prea frică să nu dai greș și te "împotmolești" de una singură la teste. De ce faci asta? De ce nu dai cale liberă informațiilor să pui pe hârtie tot ce ai învățat? Gândește-te doar la tine în acel moment, că e meritul tău și că vrei să fii cea mai bună.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, numeni nu te poate ajuta sa fii sigura pe tine, doar tu insati poti face asta, invatand serios, nu tocind, ca matematica NU se toceste, ci se face cu creonul in mana, rezolvand zilnic 20-30 de exercitii si probleme, ca sa nu mai uiti formulele si sa stii a le aplica.
Notele mari nu sunt totdeauna relevante, mai ales cand profesorul te simpatizeaza, sau primeste mici atentii de la parintii tai.
Asadar, nu esti increzatoare in tine, pentu ca faci totul superficial si nu inveti corect si bine.
Pune mana serios pe mate si fa zilnic, peste teme, cate 20-30 de probleme. La matematica nu ai cums a uiti, pentru ca matematica este o stiinta exacta, care se invata numai executand zeci si sute de exercitii si probleme.