| Sashavalentine a întrebat:

Am o problema cu mama. Deci pe semestrul I mi-a iesit media 9 la matematica si am luat 10 in teza, desi matematica nu este materia mea preferata, ba chiar nu imi place deloc. Mama stie asta si totusi pune accent pe aceasta materie. Vrea sa stea langa mine cand imi fac tema si imi da exercitii in plus dupa ce termin. Chiar ma sufoca. Mi-a iesit media 9, ce mai vrea? Cum sa ii spun frumos sa nu mai puna accent pe matematica? Deja iau note bunicele si ea vrea sa invat tot mai bine. Eu dau tot ce pot si sunt multumita de mine. Ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| paty00 a răspuns:

In ceea ce priveste faptul ca esti multumita de tine, te sfatuiesc sa nu cazi in autosuficienta, 9 este foarte bun dar 10 este cel mai bun, daca poti mai bine intotdeauna trebuie sa obtii mai bine; acum insa apare si faptul ca pe tine nu te atrage materia, lucru care nu trebuie sa te influenteze negativ, sa-ti afecteze performantele scolare, dar cel mai bine ar fi sa ii spui mamei tale "verde in fata" ca nu te atrage materia, sa ii spui exact ceea ce simti si sa o lasi sa vada ca tu nu esti de aceeasi parere cu ea, ca poate te atrag alte lucruri. Sunt total de acord cu ideea de afirmare si autodepasire zilnica, insa uneori prioritatile noastre sunt dictate de preferinte, de pasiuni, iar daca tu nu te regasesti in materia aceasta, orice altceva ar avea mama ta in cap, cu privire la un eventual traseu profesional al tau in viitor, nu trebuie sa conteze; daca pentru tine exista alte materii sau activitati extra-scolare care te fac sa te simti mai bine atunci urmeaza-ti propriile teluri si dorinte, desigur ramanand cu picioarele pe pamant.Eu nu stiu ce varsta ai tu, ce preferinte, insa cand ajungi la finalul liceului si realizezi ca nu ai atat de multe optiuni pe cat credeai, nu te simti tocmai placut, si de aceea ar fi bine sa nu neglijezi nici materii mai putin placute, fiindca de multe ori nu noi ne alegem meseria ci ea ne alege pe noi.

| xAlessia a răspuns:

Buna!
Stii cum sunt parintii vor tot mai mult de la noi..Intr-un fel asta poate te va ajuta pe viitor sa te descurci mai bine. explica-i ca faci toti ce poti si sa nu mai fie asa exigenta.

| Constantin_Angela_1957 a răspuns:

Buna,orice mama vrea binele copilului,nu spun ca nu exageram cateodata insa nici voi nu incercati sa ne intelegeti,sunt sigura ca si mama ta gandeste ca si mine si ca si alte miliarde de mame pe acest pamant:copilul meu trebuie sa studieze, sa ajunga ceva in viata si sa nu depinde de nimeni. Sfatul meu ca sa indulcesti aceasta situatie este sa incerci sa o crezi si pe ea si sa vorbiti mai mult, in afara orelor in care iti faci temele, tratativa in primul rand ca prietene si pe urma ca mama si fiica sau fiu, multa bafta