| Căpșuuu a întrebat:

PLS HELP FUNDA! ajutati-ma sa fac o compunere gramaticala in care numele predicative sa fie exprimate prin parti de vorbire diferite, sa fie scurta nu trebuie lunga
pls help pana pe 18 noiembrie daca se poate ca am romana atunci
funda si dau rasp inteligent

2 răspunsuri:
| MaduxD a răspuns:

Este usor.Numele predicative sunt cele care numest felul in care se desfasoara actiunea.Iti dau cateva idei:Eu merg incet(aici este adjectiv) pe drumul pustiit si plin de pietre.Soarele apune jos(adverb), lumina lui reflectandu-se in apa fasainda a raului. Lebedele sunt cinci(aici este numeral cardinal) si se indreapta spre cer.Placerea este de a privi(de a privi este verb la infinitiv) minunatul peisaj, de pe barca ce pluteste pe helesteul stralucind de langa rau.

Funda?big grin Hai ca nu-s asa proasta^^.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti singura desteapto