| IonutValeriu a întrebat:

Poti ca minor sa iti inchiriezi un apartament pentru o luna, doua? La vara vreau sa-mi inchiriez un apartament pentru 30 sau 60 de zile, pentru a lucra la visul meu in el. Doua luni din vara maxim. Insa am 17 ani, nu am inca 18. Daca ii ofer banii la proprietar si sunt destul de matur incat sa-i explic ce si cum, poate sa ma bage in chirie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti incheia nici un contract de inchiriere fiindca esti minor, dar unul din parinti poate.
Poti sa arati cat crezi tu de matur, ca nu are importanta. Propietarul iti va cere actul de identitate sa stie pe mana cui isi da propietatea si nu discuta cu copii, pe care nu-i pot trage la raspudnere in caz de stricaciuni in apartament.
In plus, are toata sansele sa aiba probleme cu politia, pentru ca a inchiriat ilegal, unui minor.

| Fatamuntilor a răspuns:

O fi existand,, propietari'' mai,, ciubucari'' in stare sa ia bani pentru un contract fals.Insa la moment t dat vor avea probleme.
DE ce nu rogi un un adult (de preferat un parinte) sa faca un contract pe numele lui! Tu platesti si gata.

| Adry05 a răspuns:

Ori mergi cu cineva care închiriază la negru adică fără contract unde nu cred că ai avea problemă, ori cred că pot face părinții în numele tău