| Sasugioceapa a întrebat:

Povestea mea este una mai lunga si mai complicata straight face si sper sa nu aud raspunsuri gen " incearca sa vorbesti cu ai tai " sau straight face " incearca sa consulti un psiholog " pentru ca deja am constulat...

Deci anul trecut prin februarie, mai exact intr-o seara mama mea a plecat la munca eu ramanand acasa cu tata si sora mea, dupa vreo 2 ore de la plecarea mamei tata mi-a luat telefonul si a sunat-o pe o femie... ii spunea ca vrea sa vorbeasca cu ea pe mess si chesti thinking eu am crezut ca a fost ceva pe moment, ma rog oh go on pe la 3 noaptea cand m-am trezit tata era cu aceea femeie in casa straight face... a plecat cu ea si si-a lasat messul pornit
si ii spunea chestii de genu " haii ca nu ne controleaza nimeni noapte, si fiiema aia mare (adica eu ) doarme de poti sa tai lemne pe ea oh go on", a2a zii i-am spus mamei mele, a avut loc o cearta straight face dupa care mama a plecat din nou la lucru, eu am ramas cu tatal meu acasa si a inceput sa-mi zica ca eu sunt nimic in fata lui si chestii thinking din acel moment am inceput sa-l urasc. dupa ceva timp o luna doua oh go on am aflat ca si mama mea vorbeste cu un " tip " si din prostie mi-am dat drumul la gura straight face si de cand au aflat aman2 unu de altuloh go on se cearta intre ei. si nu stiu de cand i-am zis mamei de tata, tata vreau sa zic ca se poarta cu mine de parca as fii un nimeni, imi zice ca ma omara straight face si etc. Intr-o perioada am incercat sa ma sinucid adica mi-am taiat venele pentru ca eu luam bataie in fiecare zi, nu aveam voie sa plec din fata blocului si etc, dupa ce au aflat ai mei ca mi-am taiat venele straight face, a aflat si directoarea scolii si m-a trimis la psiholog, nu mi-a fost de ajutor oh go on si dupa ceva timp ai mei se certau, eu am vrut sa plec, tata a inceput sa urle si am plecat in camera straight face venit la mine in camera, m-a prins de gat si ma dat cu capu' de calorifer oh go on

Si nu stiu thinking am si vrut sa fug de acasa, si de at am mai incercat sa-mi tai venele inca o data straight face pur si simplu ma simt degeaba...

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu pot zice că ai făcut ceva greşit dându-ţi drumul la gură, probabil asta aş fi făcut şi eu. Probabil partea nasoală e că tatăl tău a aflat de "tipul" mamei tale. Dar, răul a fost făcut şi nu se poate desface.
Ar trebui să vorbeşti cu amândoi, separat, şi apoi împreună. Află de ce tatăl tău te consideră un nimeni. Nu te poate considera un nimeni doar pentru că i-ai zis mamei tale de acea femeie. Trebuie să fie şi alt motiv.
Plus, priveşte din partea asta. Tu, fiind fiica lui, te priveşte ca pe un nimeni, sora ta ce e? Că doar şi ea e fiica lui, nu?
Dacă se poate, apropiete de mama ta mai mult şi lasă-l pe tatăl tău în pace să facă ce vrea. Decât să te alegi cu mai multe vânătăi, nici nu mai da ochii cu el. Ştiu că e greu, practic vezi cum familia ta se destramă, dar e pentru binele tău. Pune-te bine cu mama ta, ai putea chiar să-i spui să ţi-l prezinte pe tipul cu care umblă, sau ştiu eu...
În orice caz dacă nimic nu funcţionează, mută-te (tu singură sau împreună cu sora ta) la vreo bunică, unchi, mătuşă, oriunde dar să scapi de acest calvar. Nu e bine nici pentru tine, îţi afectează viaţa şi şcoala.

5 răspunsuri:
| Ancutzica_1406 a răspuns:

Nu trebuie sa te omori!
I-ai pe aman2 si spune-le Eu ma simt un nimeni pe pamant ati distrus tot ce aveam mai pretioss pe lume crying nu va mai inteleg. daca tot ma bateti atat de ce nu ma duceti la casa de copii pentru ca vad ca sunt inutile... ganditi-va inainte sa face-ti ceva happy!
. asta ar merge poate iar mai linisti!

| Debb a răspuns:

Aceeasi problema este si in familia prietenei mele. Prietena mea a fugit de acasa la bunici dupa care a venit tatal ei si a batuto. Poti sa faci crize! Arata-le ca esti nebuna! Spune-le ca tu te omori daca mai continua asa sau ca o iei pe sora ta si plecati. Zile sa se gandeasca si la copii. Poti sa vorbesti cu cineva apropiat familiei tale (bunici, matusa, unchi) sa vorbeasca cu ei... Jigneste-i si tu intr-un fel. Raspunde-le cu aceeasi moneda. Daca tatal tau te mai bate amenintal cu niste cuvinte usturatoare. Este un pic complicata situatia ta.

| Paulika06 a răspuns:

Te rog sa nu iti mai tai venele! Daca ti la ai tai spune-le sa bage pur si simplu divort asa no sa se mai certe si o sa ai liniste stiu ca la inceput va fi greu dar asta este...decat ca sa vezi cum familia ta se destreama...sau daca nu vorbeste cu ai tai adica sa vorbesti cu maicata in particular si dupa aia cu tatal tau si dupa aia impreuna si daca e tot asa scandalu dte la biserica si pune un bilet se zice ca se indeplinesc

| G30oRGy a răspuns:

Nu ai unchi sau matusi la care poti sta... vorbeste pe ascuns cu neamurile tale astfel incat sa pleci de acasa:d

| Sasugioceapa explică:

Sora mea are 3 ani;-j ea nu e afectata deloc happy