| ionutionut333 a întrebat:

Prieteni,am diploma de bucatar si ospatar si chiar nu stiu pe ce sa merg.Ca ospatar mi se pare greu pentru ca trebuie sa cunosti multe chestii si te plimba toti de colo colo toata ziua si ca bucatar nu prea ma pricep sa fac mancare laughing Voi ce parere aveti? Ma gandeam sa incerc ca bucatar ca na cat de greu poate fi sa cureti niste legume si sa te inveti sa faci si mancaruri? Vreau o parere de la voi, ce este mai usor? Bucatar sau ospatar?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai, stai, nu te grăbi, nu te visa Jamie Oliver! ))
Înainte de a fi bucătar, vei fi doar ajutor de bucătar, dacă nu ai experiență în domeniu. Sunt firme, unde chiar dacă te angajează ca ajutor de bucătar, vei primi diverse sarcini, inclusiv de a face curat.
Din cele două, tb să alegi pe cea unde crezi că ai mai multă îndemânare pasiune, pricepere. Ca ajutor de bucătar, într-adevăr, sortezi, cureți, speli legume, te ocupi de veselă, verifici data expirării alimentelor etc
E ușor dacă îți place ceea ce faci, e muncă multă, transpirație, deci eu te văd plictisindu-te și obosind după două, trei zile. ))
Ca ospătar, trebuie să fii o prezență plăcută, să fii rapid, sa preiei comenzi, să ai o memorie bună (pentru a nu confunda meniurile clienților), să pregatești/aranjezi mesele, să comunici cu clienții într-un mod amabil și profesionist, să reziști la stres, să întocmești nota de plată. Avantajul e că poți primi bacşiş.winking Iar la celălalt job, mâncare.
Ce alegi? ))