| SergiuM a întrebat:

PRIETENI! am mare nevoie de ajutor!
Profa de romana imi cere sa fac ceva original pentru scoala da nu stiu ce a spus ca ceva remarcabil, dati-mi voi idei, am nevoie de oidee macar pana al ora 5!

Răspuns Câştigător
| Kassandra1408 a răspuns:

Tradu videoclipul acesta si mai infloreste-l. Cu siguranta te va aprecia - titlul poate fi: Mandria de a fi Roman, ce s-ar intampla cu lumea daca Romania nu ar exista. Bafta multa

10 răspunsuri:
| angelwithgreeneyes a răspuns:

Fa un filmulet cu colegii tai, cu profele tale cu scoala etc

| κλάους a răspuns:

Fa o descriere despre scoala, dar, sa nu fie copiate idei de nici unde...sa fie din mintea ta si sa scrii tot ce sti despre scoala. Si e imporat sa scrii corecthappy.Pt ca e la romanahappy BAfta

| petruta a răspuns:

Pai legat despre ce?

| Biutsssaa a răspuns:

Scrie o compunere originala, nu copiata de pe internet.( o compunere cu ce vrei tu, personaje animate, eroi, despre vara despre sfarsitul scolii...depinde ce iti place si ce clasa esti). daca nu esti bun la compuneri scrie o poezie despre ce stii tu! o poti trimite prin mail si ai rezolvat. vei gasi tu ceva! bafta si sper ca te-am ajutat! nu uita sa scrii corect, doar e la romanawinking fundita?big grin

| Stefanjust4fun a răspuns:

Poti face o compunere.Dar nu de orice fel:ceva original, ceva ce sa-i starneasca curiozitatea, sau amintiri placute.De exemplu, poti scrie ceva asemanator:
Poti scrie o poveste cum un erou ramane blocat pe o stanca timp de n zile(3, 4,5) si chiar cand sa se rupa franghia de care era agatat, iubita lui vine si il salveaza.(EXEMPLU)-nu copia
Sau poti scrie o poezie.De exemplu, ceva despre o intamplare:
Ieri l-am vazut pe strada de Ionel
Plimba in loc de caine, un soricel
Dar nu orice soricel:
Ci unul mai curajos ca el.
Desi stapanul lui era fricos
El era foarte curajos
Pentru stapanul lui iubit
Pana si cu un dinozaur s-ar fi ciondanit
Numai pentru a-l scapa de necaz
El ar fi stat o noapte-ntreaga treaz.

Bafta!

| SergiuM explică:

Ceva ce sa pot trimite pe email! stii
nu pe o coala de hartie!

| SergiuM explică:

Da va ineleg dar as vrea altceva decat o compunere!

| natashacrown a răspuns:

Ceva original? straight face. imbaca'te in costum popular sau macar o ie si fa'i o poezie.laughing)

| georgi_7403 a răspuns:

Uite o idee: i-a o coala
alba de hartia, pe o parte desenezi 2 fructe personalizate si pe cealalta parte scrii un dialog intre ele sau o compunere frumoasa de vara.
sau o alta idee: tot pe o coala scrie o compunere frumoasa despre sfarsitul verii, despre vacanta, scoala iideala si lipeste niste frunze pe marginea colii.

bafta! sper ca te-am ajutat
fundita?>

| georgi_7403 a răspuns:

Sau ai putea face nu stiu... un oracol legat despre romana si sa iti intrebi colegii