| Nugasescnumeneluat a întrebat:

Prietenia este falsă. Oamenii sunt falși. La fel și eu... mă simt trădată cu toate ca știu ca am tradat si eu. Iar ma simt prinsa in propia constiinta, in propiile ganduri. Nu pot sa accept ceea ce sunt. Nu cred ca stiu cine sunt, cine vreau sa fiu sau ce sunt de fapt. Oricum, mereu am cautat un prieten pe care sa ma pot baza. Primele dati am fost respinsa, m-am imprietenit cu cine nu trebuia. Atractia nu vena din ambele parti si era o relatie toxica. Cu timpul, a inceput sa creada in mine, dar in acelasi timp m-a folosit. Am fost sprijinul ei emotional fara a primi ceva in schimb. Am ajutat-o sa se extinda, am adus-o la performantele ei maxime. In ultimul timp, cred ca sustinerea a venit din ambele parti, dar acum, doar din una. Am constientizat ca am fost folosita, vreau sa dau timpul inapoi sa imi aleg pe altcineva, deoarece atunci toti voiau. Acum, din cauza unei greseli, unei alegeri gresite, stau la fundul paharului gandindu-ma ca mor. Am avut o prietenie de 10 ani in care 8-9 eu am fost folosita. Nu stiu ce sa fac, parca pur si simplu imi vine sa renunt, sa renunt la tot. Am ramas singura. Am incercat sa vorbesc cu altcineva, o alta fata. Ne-am inteles bine, zicea ca nu o suporta pe prima si i-am zis ca nici eu, deoarece am fost folosita. Ne-am imprietenit, si fix cand credeam ca apare si increderea, opaa, ce sa vezi: cele 2 sunt acum prietene foarte bune. Isi scriu, se ajuta, etc etc. M-am simtit prost, extrem de prost. Mi-am dat seama iar, pentru a n oara ca toti sunt falsi. Am incercat iar, cu o alta fata, am zis sa dau ultima sansa. Am inceput sa vorbim, aveam aceleasi pareri, parea ok, doar ca eu iar mi-am vandut increderea cui nu trebuia. Era prietena cu mine cat nu avea cu cine sa stea. Era prietena cu mine, de ochii lumii. Am sustinut-o si pe ea cat am putut, dar la final sa aflu ca s-a folosit de mine, si uite asa, am mai creat o prietenie, ea si cu cea de a 2-a. Merg, numai sa le vad impreuna, pe mine ignorandu-ma. Iar m-am simtit scufundata. Inainte aveam multi prieteni, pe care sa ma pot baza in prezent dar acum nu mai am pe nimeni deoarece prima m-a izolat de restul. Mi-a indus anexietate. nu stiu ce sa zic despre oameni, fiinte false, rationale si irationale. Nu stiu ce sa mai fac. sa mai incerc sau sa o las balta. Am fost tradata de atatea ori, ce am spus mai sus nu sunt singurele dati in care am dat incredere degeaba. Nu stiu ce pot sa fac, ma simt, inutila. De cate ori m-am inselat, nu stiu daca sa mai dau vreo sansa cuiva, nu stiu daca sa renunt.

App, trec la liceu. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

Ar trebui sa astepti momentul potrivit. La liceu se poate oricum sa găsesti persoane cu aceleasi preocupări ca tine. Când intri la liceu, oamenii sunt mai alesi. Cu preocupări mai apropiate. Adevarul este ca oamenii, sunt falsi. Majoritatea. Dar toți au o parte adevarata in ei pe care poate le e frica sa o arate. E usor sa pui o mască, sa barfesti, sa râzi de alții, mai ales pe domenii pe care le găsesti la tine interioare. Multa lume tachineaza chiar răutăcios pe altii cand se simt inferiori. Prietenii nu cad din cer. De asta e bine sa zambesti si sa treci peste. Te.a folosit pentru 10 ani? Atunci bucura.te ca i.ai putut fi de ajutor. Poate intr-o zi v.a realiza ce a pierdut si cat ai ajutat.o. sau poate nu va realiza dar nu asta conteaza. Conteaza ca tu sa fi împăcată cu tine si fericita ca ai ajutat pe cineva. In relațiile cu altii e normal sa te ranesti. E normal sa-i ranesti pe altii. Dar suntem puternici. Era si o melodie. Ce nu te omoară te face mai puternic. La un moment dat vei da peste un prieten care sa te susțină asa cum faci si ai facut si tu. Important e sa nu te opresti ca sa dai o sansa acelei persoane sa te întâlnească. Fruntea sus. Abia ai intrat la liceu. Ai o viata inainte sa cauti prieteni. Nu mai pune atata accent pe asta si bucura.te pentru fiecare moment. Mai tarziu o sa.Ti aduci aminte si ai sa râzi. Gândeste.te ca fiecare lucru din trecut, te face persoana care esti azi. Fi mândră de cine esti si bucura.te ca ai trecut prin ce ai trecut. Ai invatat o lectie valoroasă. Nimeni nu iti garantează ca nu vei mai da de prieteni falsi. Un prieten adevara e un prieteni pe viața. Unii nu gasesc unul toata viața. Asa ca bucura.te de cei pe care.i ai si traieste fiecare moment cu ei. Uita ca te.au barfit sau ca au ras pe la spatele tau. Iartă.i si bucura.te de ei asa cum sunt. Sunt momente de care nu vei mai da a doua oara. Mult noroc sa găsesti un prieten adevarat! Dar bucura.te si de cei pe care ii ai. Se spune ca binele se întoarce. Asa ca nu poți sa astepti decat ce.i mai bun de la viitor nu?

2 răspunsuri:
| CryLulu a răspuns:

Ești profundă... Nu toți sunt la fel oricum, poate vei găsi pe cineva, iar decat să fii alături de prieteni falși mai bine niciunul.

| diadiana2604 a răspuns:

Gresesti enorm. doar faptul ca te gandesti sa renunti e oribil. abia vei incepe liceeul cei mai frumosi ani din viata unui adolescent si tu vrei sa renunti? doar poentru ca ai dat pana acum de oameni falsi nu inseamna ca toti sunt la fel. daca ele te-au tradat nu inseamna ca oricine o va face. NICIODATA SA NU TE LASI INVINSA nu le arata ca te doare ca te-au folosit. nu le oferi satisfactia asta. e mai bine sa nu stie ce rani te dor. cat despre incredere nu o acorda primului venit. ai rabdare. gaseste o persoana adevarata care chiar tine la tine. asteapta petrece mai mult timp cu cineva si nu acorda incredere imediata. increderea se castiga. doar atunci cand va exista o persoana (fata/baiat) care sa fie langa tine camd tie greu care isi lasa problemele ei ca sa te ajute cu ale tale, care iti povesteste despre ce i se intampla dar care si asculta cu adevarat cand tu vorbesti abia atunci poti avea incredere. ele nu u fost prietenele tale. prietenia e ceva ce se construieste in timp nu in cateva luni. daca nu a fost sa fie si daca ele au disparut din viata ta inseamna ca nu au avut nimic aparte. viata elimina ea singura persoanele neimportatnte. nu iti fa tu griji, vei gasi si persoana aceea care sa fie PRIETENA TA. doar sa nu renunti niciodata, dar niciodata. daca renunti inseamna ca esti slab iar daca esti slab vei fi calcat in picioare. ideea este sa nu mai pui incredrea pe tava ci sa o faci cand trebuie cu adevarat... sper ca ceea ce ti-am spus ti-a schimbat parerea despre viata asa ca eu iti uez baflta la liceeu si fi doar tu insuti