| Lamaitzza a întrebat:

Probabil ca intrebarea asta se intalneste in randurile multor elevi.
Deci. detest matematica, vreau sa zic, o detest RAU! In sensul ca. mi-e frica de ea, cand vad un ex pe care habar n-am sa-l fac mi se face frica, la propriu! Chiar daca sunt acasa si incerc sa rezolv ceva, pur si simplu simt ca tremur si nu prea reusesc sa ma adun, sa ma concentrez.
Nu prea am invatat eu mate, si acum, a VIII-a fiind am nevoie de ea ca sa intru si la liceul dorit si bla bla. doar ca, matematica nu ma place. Serios, de fiecare data cand incerc sa ma pun bine cu ea, ma alunga.
Apoi..mai am si probleme de concentrare, imediat imi fuge gandul la altceva cand invat. aseara de exemplu am invatat trei ore la istorie, stiam o lectie de doua pagin la perfectie, dimineata n-o mai stiam asa de bine, ba chiar uitasem unele idei.
In concluzie, ce sa fac sa nu-mi mai fie frica / sa nu mai urasc matematica, si, cum sa reusesc sa invat usor, sa retin. si toate cele?
Arigatou!

1 răspuns:
| IrinaIonescu a răspuns:

Sa pui mana sa inveti. Ai stat "pitit" de scoala invocand frica asta. Renunta la starea asta de fuga de scoala, invata! Nimeni nu va lupta pentru tine. Nici mie nu mi-a placut matematica, dar am realizat ca viata asta trebuie sa mi-o contruiesc singura si am invatat. Nu e cazul sa iti explic cat de frumos am reusit. Rezultatele confirma ca tot efortul merita. Dar TU in clasa a VIII-a nu ai nicio scuza. Invata, invata, invata! Reusita nu se construieste pe lene. Lasa calculatorul si in timpul liber ocupa-te de scoala.
Uite exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=_UlQysfpqds.
Acum inchide calculatorul si la treaba.