| Bi3 a întrebat:

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare la romana va rooog. straight face am maine test si nu stiu. " Dati exemple de idei prin care sa argumentati care sunt cele mai importante surse de inspiratie ale unui poet. "
Va rog frumos.

1 răspuns:
| Nothing05 a răspuns:

Buna:*

Nu putem spune care sunt cele mai bune surse de inspiratie ale unui poet. Depinde de poet. Sa il luam ca exemplu pe Mihai Eminescuhappy

Sursa de inspiratie a lui Eminescu a fost, in general, natura. Ne intreptam atentia sper poeziile lui care intaresc afirmatia de mai sus: " Ce te legeni, codrule? ", " Codrule, codrutule" etc. O alta sursa de inspiratie a lui Eminescu a fost dragostea, iubirea. Fiind un romantic incurabil a scris poezii care au ramas pentru totdeauna in literatura romana: "Luceafarul", care este perla poeziei romanesti, "O ramai... ", "Adio"," Seara pe deal" etc.
In concluzie, marile susrse de inspiratie ale lui Eminsescu au fost natura si dragosteahappy