| Velix a întrebat:

Puteti să-mi ziceti si mie ce profiluri sunt la liceu? Si ce materii implica?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da' domnia ta la ce profil ar vrea? (că ele oricum "inplică materi" multe)

| Andreeush a răspuns:

Mate-info, filologie, științe naturale, științe sociale etc.

| Yunnochan a răspuns:

Deci, la teoretică sunt 2 profile:
1. Uman-se axează pe materii umaniste/sociale, gen engleza, romana, etc.
Aici sunt 2 specializări:
-filologie, unde se pune accent pe română și limbi străine, dar și pe geografie și istorie;
-ştiințe sociale, unde se pune accent pe română, istorie și geografie, dar și pe limbi străine.
2) Real-se axează pe materii de real, adică materiile fixe la care trebuie să înveți la fiecare oră.
La fel ca și la uman, profilul real prezintă și el 2 specializări:
-matematică-informatică (mate-info), unde se pune accent pe matematică și pe informatică, dar și pe alte materii de real cum sunt: fizica, chimia și biologia.
-ştiințe ale naturii, unde se pune accent pe biologie și pe chimie, dar și pe matematică și fizică. (aici e mai mult pentru cei care vor ceva în domeniul de medicină)