| anonim_4396 a întrebat:

Rosia este un fruct sau o leguma ?

65 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fruct.

| Antrax a răspuns:

Leguma

| maryana5 a răspuns:

Ce conteaza? raised eyebrows
o pui la salata de legume deci... e leguma
nu poti s-o pui la o salata de fructe straight face ...nici nu ma gandesc la gust worried
tomata o asortezi la masa cu o carnitza love struck ...nu poti sa mananci o chiftea cu o banana! sa fim seriosi oh go on
deci...am adus si argumentewinking nu numai americanii au tongue
xoxo, mary peace sign

| Sergiu_Necea_1986 a răspuns (pentru maryana5):

Inseamna ca nu ai mancat mancare care contine si fructe :-)

| SweetCandy a răspuns:

Legumahappy

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

O leguma big grin

| St!L a răspuns:

Leguma!

auran
| auran a răspuns:

Fruct...

regis
| regis a răspuns:

Rosia este si fruct si leguma. Din punct de vedere botanic rosia este fructul unei plante care se numeste "patlageaua rosie", iar din punct de vedere alimentar rosia este o leguma.

regis
| regis a răspuns:

Inca o data, rosia este fruct si leguma. Este ca si cum ai intreba daca un crocodil este animal sau este verde.

| Ellena a răspuns:

Cica fruct, dar ce mai conteazaoh go on...

| snepy a răspuns:

Fruct, iese din floare

| viki a răspuns:

E fruct.winking

| adelutsa a răspuns:

Hey! Parintii mei sunt producatori de ani buni deci as putea sa-ti raspund la intrebaretongue. Rosia e UN FRUCT pentru ca se dezvolta din floare prin polenizare, are culoare vie[rosielaughing], mai are si seminte pe deasuprahee hee deci clar ca e fruct. Asta din punct de vedere stiintific. Dar legal este considerata o legumabig grin desi se cam greseste pentru ca nu e nici radacina nici tulpina nici frunza e un FRUCT. Pana la urma ce mai tala tala laughing e buna si asta e tot c conteazatongue.

| ZapPy a răspuns:

De ce 90% din raspunsuruile de fete zic prostii -->leguma si 90%? De ce? De ce ii asa greu sa luati google inainte sa prostiti omul de cap?! Cer mult?!

| alecx4music a răspuns:

Rosia este FRUCT. Mai invatati si voi cate ceva!

| denisa_4752 a răspuns:

Doamneeee e leguma Dumneleului!rolling on the floor

| mada. a răspuns:

Leguma!

Laur
| Laur a răspuns:

Se dezvolta din floare, are seminte, nu e clar ca e fruct? happy

| vyol3ta a răspuns:

Leguma, normal!

| DeeDee_1261 a răspuns:

Leguma! Normal

| AllForOne a răspuns:

Leguma normal happy

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Cica fructlaughing Leguma, normal.

| lote00 a răspuns:

Un fruct.

| andrei234 a răspuns:

Din cate stiu eu, in categoria legumelor se afla rosialaughing

| knnight a răspuns:

Leguma:p

| yoyo_4559 a răspuns:

O leguma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si fasolea este un fruct si are marimea creierului tauwinking
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va mai certati ca va dau eu raspunsul de pe google. Nu inteleg de ce nu cautati acolo cand aveti dubii!
"America este tara care a dat raspunsul la intrebarea: Ce e rosia: leguma sau fruct? In acest raspuns, trebuie pornit de la ideea ca un fruct este partea comestibila dintr-o planta care contine semintele, in timp ce o leguma este tulpina, frunza sau radacina comestibila a unei plante. Astfel, daca in lumea stiintei este un fruct, legal, rosia este considerata o leguma. Acest aspect a fost dicutat chiar de Curtea Suprema din SUA. Decizia nu a fost luata "in interesul rosiei", ci in interesul statului, pentru ca, in acea perioada, importatorii de fructe nu plateau nici un fel de taxe, spre deosebire de importatorii de legume."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebarerolling on the floor Toata viata am trait cu impresia ca e leguma, insa recent am aflat ca datorita faptului ca se dezvolta dintr-o floare, are culorii vii si mai face si niste seminte pe acolo ...rosia are toate motivele sa fie UN FRUCTbig grin... Cu toate astea, eu am s-o tratez in continuare ca pe-o leguma. Ma duc sa-mi fac o salata mixta, ciao!winking