| anonim_4396 a întrebat:

S-a inrautatit situatia, sau mi se pare mie? Tot mai multi adolescenti sau copii sunt ucisi /rapiti si ucisi/dati disparuti/disparuti si gasiti morti.
Mai demult nu cred ca era treaba atat de galopanta precum este acum, sau mi se pare mie? Voi ce credeti?

Uitati un exemplu care m-a socat... : "IONUT LUNG, elev la liceul de Informaticã din Brasov, a dispãrut pe data de 1 martie 2006, fiind gãsit mort într-o pãdure de sub Tâmpa. S-a vehiculat ideea sinuciderii sau a unei crime. Ionut avea doar 16 ani când, dupã torturi îndelungate, fusese aruncat de pe creasta Tâmpei. Trupul sãu purta urmele unor tãieturi simetrice în manierã satanistã. Îi fuseserã extirpate organele genitale si o bucatã de buzã. Avea hainele sfâsiate, iar obiectele din ghiozdanul sãu erau împrãstiate printre pomii din pãdure. Pãrintii sãi au exclus varianta sinuciderii, argumentând cã fiul lor era un bãiat optimist, foarte bun la învãtãturã si dornic sã ajungã un om realizat în viatã."
de pe acest site >> http://www.spiritus.ro/SPIRITISM/spirit_ionut_lung_fd.ht m (ignorati faza cu spiritismul, ca aceea nu are a face)
Alte cazuri :
>>http://www.ziare.com/......la-1291782
>> http://www.presaonline.com/......33785.html

In fine, nu trebuie neaparat sa accesati toate site-urile care le-am dat, sunt multe alte cazuri si nu as vrea sa va stric ziua chiar in asemenea hal. Daca cumva am facut-o, imi cer iertare, dar situatia din tara asta deja e teribila.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Cazul de la Brasov nu ma mira, nu stiu daca esti din Brasov dar langa teatrul dramatic se afla o bisericuta mica, in jurul ei au fost morminte care au fost din pacate distruse iar pe este s-a facut ca un parculet, nu cu leagane, doar banci unde sa stai atat, lumea vorbea ca in biserica aia se aduna satanisti si ca se aud zgomote noaptea, ziua am mers cu cativa prieteni si intr-adevar acolo intra cineva, in spatele bisericii la unu din geamuri era plasa taiata m-a ridicat un amic si m-am uitat inauntru, nu am avut curaj sa intru, pe tot peretele era pictata o icoana cu Iisus dar avea ochii rosii rosii, pe jos era cu creta rosie facuta steaua cu cinci colturi sau pentagrama cum se spune si picaturi de ceara, astea provin de la lumanari, asa se tin ritualurile satanice cu lumanari de diferite culori, deci exista posibilitatea ca un grup de satanisti sa fi facut asta, sunt multi nebuni in Brasov.

| anonim_4396 explică (pentru MarianWLF):

Nu, nu sunt din Brasov. Atunci ai grija de tine!
Multumesc pentru ca mi-ai impartasit aceste informatii.
As mai avea o intrebare : biserica aceea, ce biserica era- ce religie? De mult timp nu mai era folosita?

| MarianWLF a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica e foarte veche sta sa cada, e acolo de pe vremea lui Ceausescu, nu stiu exact ce religie era, ori catolica ori ungureasca, dupa ce a fost abandonaa se pare ca si-au gasit refugiu nebunii astia, mi-e si frica sa merg seara pe acolo, e aproape de oras unde iese lumea seara la cluburi, baruri, etc, dar de la zvonurile astea crede-ma ca odata nu am vazut o persoana sa stea pe o banca din parculetul ala fie ca era ziua/seara, cum e oras trece multa lume pe acolo dar nimeni nu prea se simte confortabil in locul ala, doar ca informatie daca vi cumva prin Brasov vreodata ai mare grija, sunt multi nebuni pe strada, in special seara sa te feresti de oras, am vazut cu ochii mei chestii ingrozitoare acolo, ziua e super nu ai treaba dar la lasarea intunericului e jale.

| anonim_4396 explică (pentru MarianWLF):

Multumesc inca o data pentru avertizare, voi avea grija daca vin in Brasov. Sa ai si tu grija.

| MarianWLF a răspuns (pentru anonim_4396):

Am, incerc sa ma cumintesc si sa nu mai umblu aiurea, mai greu dar cu pasi mici voi reusi laughing

| anonim_4396 explică (pentru MarianWLF):

Nimic nu o fi imposibil! Sigur reusesti! Bafta!

| Doub a răspuns (pentru MarianWLF):

Pff..Doamne fereste! Mi se pare oribil ce spui!

12 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Not my bussines.
Nu vreau sa te ofensez nici pe tine, nici pe cei care au fost rapiti, pe nimeni, dar mi se pare ca este si vina celor rapiti.
Hai sa fim seriosi, cine ar rapii un copil care se duce la scoala, iese 1-2 ore in oras, si apoi sta acasa? Nu prea vad oameni care sa se inghesuie, nu de alta, dar nu ii gasesti peste tot.
Asta este si vina copiilor, care stau seara pe la 2-3 in cluburi, beti rupti, sau cine stie pe unde, seara tarziu, crezandu-se cine stie ce "jmecheri", de care nu se poate atinge nimeni, si tot felul de chestii.
Da, se intampla si sa fie rapiti copii nevinovati, care se intorceau de la scoala, asta e, n-ai ce face, imi pare rau pentru ei, dar si multi copii rapiti, daca e sa-i intrebi, erau in drum spre scoala cand au fost rapiti, si de fapt erau beti manga in club.
E si vina noastra ca nu stim sa ne protejam, si ne irosim viata cu tampenii, si in pericol, in loc sa ne vedem de treburile noastre.

| Liviu a răspuns:

Pe timpul lu 'raposatu' din ce am auzit de la cei mai invarsta ca mine.Nu se auzea de crima, violuri la TV.Se ascundea totul de populatie sa nu intre lumea in panica.Lumea a 'evoluat' generatile au mers din prost in mai prost. Unii au primit prea multe, alti prea putine lucruri de la parinti.E vorba de educatie, Cand aveam 14 15 ani, cei care aveau 20 + se vaitau ca ei la varsta mea nu faceau asa ceva.Si eu acum cand ma uit la cei de 14 15 ani ma crucesc si spun ca nu faceam asa ceva.E vorba de anturaj, eu la 14 ani nu beam alcool, nu fumam, eu am inceput pe la 16 blushing 17rolling on the floor dar chestia e ca ei... o fac in exces se cred 'buricu pamantului' daca se iau de cei slabi.Prioritar e sa domini pe cel slab, ca cel puternic tie frica ca o furi pe coaja.Cauti oameni 'slabi de inger' si te iei de ei happy Legile din Romania favorizeaza infractori in marea majoritate. Daca intri peste mine in casa si te omor in legitima aparare, eu fac puscarie mai mult ca sigur happy

| Radu284 a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea. Tu dai exemplul uni caz intamplat acum 8 ani, si zici ca mai demult era mai bine. Mai demult cand, si pe ce surse iti bazezi afirmatia asta?

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Acel caz mi s-a parut cel mai socant. Chiar zilele acestea am vazut la tv la stiri ca un tanar de 18 ani, olimpic la informatica, a disparut, chiar inaintea etapei nationale. Era un baiat linistit, si ultima data se stia despre el ca a mers sa faca sport. - saptamana trecuta, parca s-a intamplat asta.
Am dat ca exemplu acel caz de 8 ani, pentru ca m-a ingrozit cel mai tare.
De demult, ma refer in timp : de dinainte de 2000, dupa si pana in prezent, cum au evoluat lucrurile.
Intr-adevar, am fost cam neclara la formularea intrebarii, dar sper ca acum am fost ceva mai precisa. Iti astept parerea.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Romania sunt cateva milioane de copii/adolescenti. Cazurile de disparitii (cel putin cele mediatizate) sunt rare, si nu toate sunt cauzate de rapiri. Unele sunt cauzate de accidente, unle de fuga copiilor de acasa, din cauza parintilor, si asa mai departe. Nu cred sa fi crescut semnificativ riscul de disparitie fata de perioada dinainte de 2000.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile astea imi dau fiori pe sirea spinarii!
Cat de nebun poate fi cineva incat sa omoare niste copii la inceput de drum in viata?
Traim intr-o lume a incertitudinii, a fricii, a prostiei si mai ales a NEBUNIEI!