| cosmin111 a întrebat:

Sa ma duc la sala de la 13 ani? am 1, 68 si vreo 60 kg. Vreau sa lucrez picioarele si abdomenul (sa mai dau jos din burta ca vine vara ). Niste sfaturi daca ma opreste din crestere daca ma dezvolt mai bine. Ma puteti ajuta?

8 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Mai bine fugi seara sau dimineaţa, o tura două trei, de alergări in jurul oraşului. Prelungeşte durata pe fiecare zi ce trece, de la 15 minute la 20, de la 20 la 35.etc. Slăbeşti garantat!
Lasă sala, încă eşti mic şi o să-ţi afecteze rău coloana.
Te pup.Pa,pa.

| Alexander21 a răspuns:

Incepe cu gimnastica, ar fi bine sa incepi dupa 16-18 ani cu ridicatul de greutati.Si da, incetineste cresterea ridicatul de greutati, printre care poate aparea si hernia de disc sau probleme la coloana.Ai rabdare putin sa ti se mai intareasca oasele si sa se dezvolte corpul.

| catahardy a răspuns:

Daca faci exercitii cu greutati in spate care iti apasa pe coloana te vor opri din crestere, iar despre crescut nu stiu ce sa zic daca iei calciu da.dar e mai bine sa cresti de la sine, dar si sa mergi la sala sau sa faci alte sporturi pentru a-ti pastra forma fizica si a evita statul la calculator

| alinutza92r a răspuns:

La 13 ani e cam devreme,mai asteapta,la baieti nu se da foarte multa importanta aspectului atat pe cat se da la fete.dar daca tu te vei simtii mai bine ducandu-te la sala, atunci du-te, nimeni nu te impiedicatongue

| pattyxx a răspuns:

Daca tu consideri ca e mai bine trebuie sa te simti bine in corpu tau...si daca vrei sa arati bine mersul pe role ff bun

| bogdy_7709 a răspuns:

Mai mai bine ia-ti 1 sau 2 gantere reglabile te uiti pe net cum fac aia si faci si tu eu tot 13 ani am 1.70 si 50 kg si am 2 gantere reglabile dimineata dau cate un sprint de vreo 5 strazi cu catelu apoi 5 flotari din fiecare tip tractiuni extensi mai multe

| Tuddy a răspuns:

Salut cosmin111 nu cred ca faci o alegere buna sa te duci de la varsta asta la sala.Eu am tot 13 ani dar fac basket si mai fac flotari si abdomene pe acasa si ma simt foarte bine in corpul meu nu trebuie sa-ti fie rusine de tine...Mult norocwinking

| ity a răspuns:

Daca vrei sa slabesti da du-te asa cred ca o sa iti dezvolti cresterea si mai mult.