| Maradona75 a întrebat:

Să spunem că cineva se ia de voi la liceu.Cum reactionati? Vă bateti parte in parte cu el,sau incasati doi pumni si cadeti victima,asta fiind favorabil.Mă gandesc ca la o altercatie, sigur esti dat afara din scoală. ajungi pe la politie pentru vatamare corporala si doamne fereste la puscarie daca il omori.Ce spuneti ca e mai corect? Vorbesc doar ca situatie.nici nu e nevoie de martori odata ce sunt camerele

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Eu am facut karate timp de 9 ani deci e clar.Incasezi 1 pumn si dupa nu dai ca sa omori sau cine stie ce.Incerci sa-l dai jos.Cum adica? Sa-l trantesti.De ce? Simplu. Fetele se uita (asa presupunem) si ce e mai rusinos decat sa cazi in fund? Eventual cand e jos ii mai dai si bobarnace.(Tot bataie de joc e si asta)Nu e bine sa dai primul. Daca vezi ca da atunci fereste capul ca sa nu te faca urat pe fata.
Bun deci hai sa vedem ceva.Sincer ce ti se pare mai convenabil?
Varianta 1 -Iti iei pumni pana vine un profesor sau gardian si te duci acasa cu hainele rupte si plin de vanatai si sange.
Varianta 2-Te duci acasa cu un pumn si un avertisment.
Stiu ca nu e cea mai buna optiune dar in situatia de fata nu poti sa fii prostul lor.Liceul e un loc dur.Eu insumi nu dadusem niciodata decat intr-un manechin pana am ajuns la liceu.
Chiar ma amuza ce au raspuns colegii mei de pe TPU.Stiu ca nu totul se rezolva cu bataia si nici nu am insinuat asta dar e mai sanatos sa te aperi prin orice mijloace decat sa incasezi.Sa zicem ca da in tine si pierzi 3 dinti din fata.Nu numai ca pierzi dintii dar se va mai uita vreo fata la tine? Vor face glume pe seama ta...
Nu e bine sa te bati asa ca iti propun sa faci ca mine.Iei un pumn si dupa il tii in piedici pana vine un profesor.
E foarte greu dar in orice liceu sunt niste alesi, mereu un baiat si eventual si o fata.(asta pentru fiecare clasa 9, 10, 11, 12)Respectivul e vinovat pentru tot si exista destui ticniti care nu au nevoie de motiv ca sa-i loveasca.
Imi pare rau sa spun asta dar ce faci daca iei un pumn? Ceri pe al doilea?
Deci sfatul meu este acesta
1.Injuratura-ignori
2.-Jigniri grave-ignori
3.-Impinsaturi sau etc.-Ignori
4.-Farse-Ignori(asta e destul de firesc)
5.Hartuiala grava -Vorbesti cu un profesor
6.Bataie-Te aperi prin orice mijloace
7.Bataie grava-Tu sau el?

Sper ca te-am ajutat si ca nu am jignit/suparat pe niciunul din colegii mei pacifisti.Au perfecta dreptate cu ignoratul dar totul are o limita.
Succes si o zi placuta in continuare!
Just me

4 răspunsuri:
| Sticket a răspuns:

Daca doar ma injura il ignor daca pune mana pe mine sau ma loveste atunci il lovesc deoarece logic ar trebui sa fie legitima aparare, dar in Romania e cam riscant pentru ca stii si tu ca politia e cam tembela.

| StudentăLaMedicină a răspuns:

Asta e cea mai mare greseala a adolescentilor din ziua de azi, bataia. Toti cred ca doar asa se pot rezolva problemele, sau cred ca daca sar la bataie ies mai smecheri decat ceilalti.

Parerea mea este ca, daca cineva se ia la cearta/bataie cu tine e sa il ignori. Pana la urma nu esti tu cel care va iesi vinovat. happy

| IacobSabin1975 a răspuns (pentru StudentăLaMedicină):

Nu dar cu 2 dinti in minus s-ar putea

| Mikel26 a răspuns:

Parerea mea este ca nu totul se rezolva cu bataia. Cel mai bine eviti sa nu intrii in astfel de situatii, si daca esti provocat sa nu dai curs. Problemele nu se pot rezolva doar asa, existand mai multe modalitatii dar prielnice pentru tine.