| Nobody11 a întrebat:

Sal'tare, TPU! Am nevoie de sfatul vostru din nou! Am o alta mare problema, ma atasez PREA REPEDE de oameni, mai ales de cei care ma asculta si cred in mine. Iar imediat ce o fac, imi e extrem de greu sa ma detasez de ei. Recent, am cunoscut o persoana, mi-a devenit imediat prieten foarte apropiat, iar dupa a inceput sa fim mai mult decat prieteni. Mai recent am aflat ca cica nu ma place, ca e cu gandul la alta, ca ma minte, eu NU STIU ce sa cred, nu stiu daca e adevarat sau nu. Si cel mai recent, nu imi mai vorbeste. I-am dat mesaje, il vad intrat, si nici macar nu se uita la ele... de cateva zile, si sincer acum, nu poti sa nu vezi mesajele cuiva cand esti intrat aproape mereu in fiecare zi, se numeste ignorare 100%. Deci mda, nu inteleg de ce nu mai raspunde si m-am hotarat ca daca in urmatoarele 2 zile o mai tine asa, sa o termin cu el. Totusi mi-e greu pentru ca m-am atasat rau de el si nu stiu cum sa il ignor si sa-l uit si sa ma detasez odata pentru totdeauna. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| JustBlackNoGrey a răspuns:

Sa analizezi de acum inainte cu ce persoane ai de-a face. avand in vedere ca e asa un nesimtit, trebuiau sa fie inca de la inceput unele semne care sa iti dea de gandit cu privire la el. fii pe faza cu oamenii si observa si tu, nu mai fii atat de naiba.
cu privire la situatia curenta, e clar : termini cu el! si daca isi cere scuze in genunchi, sa nu te prind ca il ierti si in accepti inapoi! E clar cat contezi tu pentru el si ce fel de om prefacut si egoist e! nu mai ai ce discuta cu asemenea specimene.
Cu privire la atasat, si eu sunt la fel. ma atasez repede si am un spirit mai degraba protector. dar in mod ciudat ma pot detasa la fel de repede. Evident ca ma enervez cand eu ofer incredere si prietenie, iar persoana vizata ramane indiferenta, mai interactioneaza din cand in cand ca sa mentina relatia de amicitie si cam pana aici iti e! Noh, pe mine asta ma enerveaza! inseamna ca omul e superficial si ipocrit, cel putin in ceea ce ma priveste. Deci de ce mosu' isi mai pierde timpul doar asa, sa ma amageasca, practic? Nu inteleg asta, dar sper sa aflu la un moment dat raspunsul.
De aceea intreb : tu esti sigura ca doar te atasezi repede? ar trebui sa te poti si detasa la fel de repede. Poate ca deja o faci, dar nu iti dai seama, iar singurul lucru ce iti mai ramane e grija fata de acea persoana.

1 răspuns:
| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

*n.a.i.v.a. - nu ma lasa TPU sa scriu corect se pare angry