| bestialu96 a întrebat:

Sal TPU. Am o problema mai ciudata credlaughing
Ma uitam la un film de vreo ora si ceva, si toate subtitrarile care apareau le citeam cu voce in gand, tot ce citeam inainte si scriam nu redam in gand cu voce. Dar de cand m-am uitat la tot filmul cu subtitrarea in gand, acum tot ce scriu si citesc o fac in gand.
Stiu ca e ciudat, si eu citeam in gand. Dar nu mereu ca acum.
de ex: cand citesc o propozitie undeva, o citesc in gand. Si asta devine enervant, nu mai ma pot concentra la fel ca inainte cu asta fiindca ma deruteaza chestia cu cititu in gand.
inainte citeam/scriam pur si simplu fara sa citesc cu voce in gand. Nu stiu cum(ciudat) dar era normal pentru mine. Si memoram si imediat citeam orice.Acum lucrurile sau schimbat
Pls ma poate ajuta cineva? ati avut o problema de minte asemanatoarelaughing?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-te la psihiatru. Aste-as probleme! Grave! Si un profesor de romana ti-ar trebui. "voce in gand"?! Ori e voce ori e gand.

| P4u1 a răspuns:

Esti prost ma? ce psihiatru vrei?
Asculta, incearca sa iti eviti ''problema''e ceva normal, ca si cum ai repeta un cuvant cu voce tare, de ex. ''banana'', daca il repeti de mai multe ori nici nu mai suna ca un cuvant si nici nu mai are sens.La fel esti si tu, incearca sa uiti de problema si va disparea.
Dupa un timp o sa uiti de ea deoarece cititul in gand este un reflex al omului, nu necesita concentrare maxima, cu totii l-am dobandtit de mici.Nici nu iti dai seama de ''vocea'' din capul tau care citeste. Incearca sa nu te mai concentrezi pe asa-zisa ''voce'', sa nu o pui la socoteala, e ceva normal!

| bestialu96 explică (pentru P4u1):

Ms. asta era, in cateva ore am si uitat.
Salontanul. Nu, nu am schizofrenie. Nu aud voci care alti nu le aud.
Mersi pentru raspuns oricum! Sanatate