| BLURRR a întrebat:

SAL TPU...am si eu mare nev. de ajutor am o problema de CHIMIE si nu o inteleg poate ma ajuta unu din voi: Ce cantitate de metan rezulta prin reactia directa dintre carbon si hidrogen, daca s-a folosit hidrogenul obtinut prin reactia dintre 400g acid clorhidric 36, 5% si zinc? (R:16 g CH4) si daca imi puteti da rezolvarea e ff bine si daca mai puteti da un alt exemplu de problema nu evitati si scrieti-o... cel care ma ajuta FUNDA+VOT

2 răspunsuri:
| MihaelaCaty a răspuns:

C+2H2=CH4
...146g...y g
Zn...+2HCl=ZnCl2...+H2
...2*36.5g...2g
Aflam cantitatea de HCl ce intra in reactia cu Zn
daca in 100g...36.5g acid pur
atunci in 400g...x=36.5*400/100=146g; Acesta este acidul care reactioneaza cu Zn
y=2*146/2*36.5=4 g
...4g...z g
C+2H2=CH4
...2*2g...16g
z=4*16/4=16g metan

| KaramiCa a răspuns:

Nu e greabig grin ia`te dupa formulekiss