| blackbutterfly51 a întrebat:

...FUNDA...Am si eu o problema la chimie si nu prea stiu cum sa o fac am scris reactia dar rezolvare nu prea imi dau seama problema spone asa :
1. Exprima in kilogr. si kilomoli :
(a)cantitatea de amoniac obtinuta prin reatia dintre azot si 100 kd de hidrogen.

(b) cantitatea de apa obtinuta prin combinarea oxigenului cu hidrogenul obtinut din reactia dintre apa si 230 g sodiu.(aici nu am scris reactia )

Cine ma ajuta... dau funda
!big grincrying

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A) n2 + 4h2 = 2nh4, deasupra hidrogenului scrie 100 kg, dedesubt masa lui moleculara (4 x 2 kg), deasupra amoniacului scrie x kg si dedesubt masa lui moleculara (2 x 18 kg), dupa care scrie asa: x = 100 x 36/8 = 450 kg NH4.
b) h2o + na = nao si procedezi ca mai sus, dupa care o2 + 2h2 = 2h2o si procedezi intocmai ca mai sus.

| RICardo132451 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fromula amonicaului este :NH3, nu NH4.,deci ai gresiit. tongue

1 răspuns: