| cozmiucm a întrebat:

Sal TPU. Am si eu o intrebare mai grea pentru cei care au experienta in viata. Recent mi-am dat seama ca imd urmeaza bacu si eu inca nu stiu ce dracul sa fac in viata, eu fiind filologie, ma gandeam sa urmez litere pe sectia japoneza-engleza si sa ies cu meseria de traducator, da intreberea e, merita? Adica atata timp pentru un salariu care nu e fix, 5 ani de facultate care e posibil sa-i fac degeaba. Asa ca daca exista un traducator, care se poate sa-l contactez pe o retea sociala sa-i pun cateva intrebari? Ar fi de ajutor. Sau, ce pot sa urmez de la filologie?

Răspuns Câştigător
| Iceman1234 a răspuns:

Salut. parerea mea este ca daca faci in viata ceva ce iti place si faci din aia meseria ta, ceea ce normal asa ar trebui sa fie. tu vei face bani, chiar foarte multi. problema este la noi. trebuie sa facem in viata ceea ce ne place si sa ne dedicam 100% pentru rezultate bune.

1 răspuns:
| BunaZiuaMerio a răspuns:

Daca iti place japoneza-engleza e problema ta.Mai bine ar fi engleza romana ma gandesc.Ca doar engleza se vorbeste in orice coltisor al lumii. Japoneza doar in japonia ma gandesc.Plus ca e si complicata limba.Cred ca iti trebuie si facultatea de desen ca sa pictezi,, literele'' alea.Eu imi zic punctul meu de vedere.Acum faci ce vrei.