| BLURRR a întrebat:

Sal TPU, formarea cuvintele adica cuvant compus prin abreviere ....toate acestea daca mi le explicati ar fi grozav

5 răspunsuri:
| cosmyna1 a răspuns:

Compunere:
1. alaturare -> floarea-soarelui
Targu Jiu
Terrra Park
de la
2.contopire -> cumsecade
despre
inspre
3. abreviere -> CFR
ONU
ASIROM
ROMPRES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai:
Cuvintele se pot forma prin:
Compunere:
a.prin contopire->cand se ''unesc'' 2 sau mai multe cuvinte.
ex: unt+de+lemn->untdelemn
de+spre->despre

b.prin alaturare:
in categ.asta avem cuv.cu cratima, ca de ex: Floarea-Soarelui, Gura-Leului, etc.

c. Abreviere
->abrevierile sunt prescurtati.De ex.PDL, ONU, U laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 340kll a răspuns:

Abrevieri de genul : O.N.U - organizatia natiunilor unite sau TPU - toti pentru unu. prescurtari

| Ionut_Cosmin_1997_Ovtv a răspuns:

Compunere:Contopire ex:odata alaturare fara cratima ex satu mare alaturare cu cratima ex floarea- soarelui si abrevieri ex TPU oti pentru unu