| duf a întrebat:

am uitat cum aflu ce este:
un cuvant derivat?
un cuvant compus?
si un cuvant prin conversiune?
dau funda, repedee!

Răspuns Câştigător
| anonimvsanonim a răspuns:

Buna, sper sa te ajute:
Un cuvant derivat= un cuvant caruia ii adaugi un prefix sau sufix, sau amandoua.(Ex.: innorat, norisor etc.)
Un cuvant compus= Cuvant format prin alaturare cu cratima sau fara.(Ex.:floarea-soarelui)
Un cuvant prin conversiune= Cuvant care devine din substantiv adjectiv, sau invers. Adica isi schimba valoarea morfologica.

Bafta! :*

| Ramo137 a răspuns (pentru anonimvsanonim):

Buna, poti sa dai si exemple la un cuvant prin conversiune? multumesc

| anonimvsanonim a răspuns (pentru Ramo137):

Frumosul ne incanta. (frumosu=adjectiv dar a devenit substantiv)

| Ramo137 a răspuns (pentru anonimvsanonim):

Merci big grin

| duf explică (pentru anonimvsanonim):

Mai ma poti ajuta un pic?
ce inseamna metafora? ce inseamna epitet? cum le aflu?
ce moduri de expunere exista? de unde imi dau seama ca e naratiunea?
si valoarea morfologica si functia sintactica?
iti mai dau o funda, multumeeesc mult.happy

| duf explică (pentru anonimvsanonim):

Mai ma poti ajuta un pic?
ce inseamna metafora? ce inseamna epitet? cum le aflu?
ce moduri de expunere exista? de unde imi dau seama ca e naratiunea?
si valoarea morfologica si functia sintactica?
iti mai dau o funda, multumesc mult.

| anonimvsanonim a răspuns (pentru duf):

Pai metafora e o figura de stil, e ceva cum sa zic. o insusire "fabuloasa" daca pot zice asa: regina noptii, bulgare de aur de ex. epitetul e tot o figura de stil, ai un substantiv si ii adaugi un adjectiv: toamna amara, dar nu de ex: baiat frumos laughing e cam nasol. Modurile de expunere sunt: naratiunea, dialogul si descrierea. Iti dai seama ca e naratiune cand vezi ca se povesteste la persoana a 3-a. si nu exista linie de dialog, si structuri care apartin descrierii adica: Substantiv+adjectiv.

| Rusu_Marius_1998 a răspuns (pentru anonimvsanonim):

Multumesc

8 răspunsuri:
| Liliana3 a răspuns:

Si eu am o problema mica legata de compunere. Mi se da : regina-noptii si trebuie sa le scriu ce parte de vorbire sunt. Helppp my plizzzzzzzz