| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a întrebat:

Sall. :3 Sunt f indecisa. sunt cls a 8a si dupa cum bine stiti trebuie sa optez la un liceu. ideea este ca am o medie mare(in jur de 9.80). eu vreau la Colegiul national de Arte din Constanta, dar multi spun ca fac o greseala imensa, cu media mea sa merg la arte.am incercat sa ma reorientez si m-am gandit la un alt liceul, al 3lea pe oras(Traian, liceu f bun). aici nu vrea mama cica e departe, e prea bun (s-a intrat cu 9). Alt liceu nu vreau, mama vrea la unu pe care eu il urasc. Acum, intrebarea este, ce sa fac? sa intru la ala la care zice mama, sa merg la arte, sa caut altu? plzz.chiar nu mai stiu, niciodata nu pot alege ce vreau eu crying App. funDiTzZa.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Bună. Și eu sunt a VIII-a.
Trebuie să faci această alegere în funcție de tine, adică tu decizi pe ce anume vrei să te axezi sau ce vrei să faci mai departe. Mama ta ar trebui doar SĂ TE SFĂTUIASCĂ ÎN A FACE O ALEGERE BUNĂ, nu să te oblige să intri la un liceu așa, că i s-a pus ei pata. Stai în Tomis Nord, nu? Nu prea contează cât de departe e atâta timp cât îți aduce ceva beneficii.

Liceul Traian e unul bun, dar la media 9, 80, ar merge un Ovidius, un Mircea, ceva care ți-ar putea asigura o profesie bună chiar și în străinătate (Mircea).
La Arte poți merge dacă vrei cu orice preț să îți valorifici un anumit talent. Dar gândește-te că îl poți valorifica în paralel cu a urma cursurile unui liceu mai bun.
Trebuie să te gândești foarte bine cam ce ai vrea să faci, pe ce anume ai vrea să te axezi, și sper să faci o alegere bună.
Succes la examen!