| 15Maxym a întrebat:

Sall am 15 ani, si as vrea sa am si eu o prietena, daca imi puteti da niste sfaturi big grin

3 răspunsuri:
| smile a răspuns:

Poate ca nu ai avut nicio prietena pana acum pentru ca nu esti pregatit pentru a avea una. Incearca sa fi tu insati si totu va veni de la sine

| Ioana_2144 a răspuns:

Pai uite... daca iti place o fata devii cel mai bun prieten al iei ii dai sfaturi si dupa aia o sa se indragosteasca de tine iar tu cauti un moment o inviti undeva si ii spui ca o placi mult si ca ai vrea sa fiti impreuna si gata

| Afdsa a răspuns:

Buna.Pai,nu e chiar atat de usor sa faci o fata sa te placa. Dar totusi, ca sa inceapa sa tina la tine, trebuie sa incerci sa ii devii cel mai bun prieten, sa aiba incredere in tine, sa se bazeze pe tine, sa vorbesti frumos, dulce si calm cu ea, sa o ajuti daca are nevoie de ceva, sa ii fii acolo la bine si la rau, sa o inveselesti atunci cand este trista, sa o aperi, sa nu te dai "cocos"pe langa ea, unele fete urasc chestia asta, este ceva penibil parerea mea; sa fii tu insati, nu sa pari altcineva de cat cine esti cu adevarat, sa fii sincer, sa nu fii zgarcit, sa ii zici chestii dragute despre ea cum ar fi :"Ce dragut te-ai imbracat azi."; "Ce ochi frumosi ai", etc.Sa nu o faci sa se simta prost, sa fii tu insati. Dupa ce ajungi sa o cunosti foarte bine si invers, cand o vezi singura, fara nici o prietena, sa incerci sa ii zici cat de mult tii la ea, ca o simpatizezi foarte mult, si ca o placi, si cine stie. poate e reciproc.Cand ii zici lucrul asta, incearca sa fii cat mai aproape de ea, eventual sa o tii in brate, bineinteles daca vrea.si daca iti zice ca si ea te place, sa o saruti, si totul va veni de la sine.Multa bafta, si sper ca te-am ajutat! happy