| anonim_4396 a întrebat:

Sall!
De ce unele persoane cand vad o persoana(de obicei elev/a) cu ochelari spun din start ca este tocilar, sau daca un elev destept care ia note numai de 9 si 10 de ce este considerat tocilar?
Pentru mine tocilarul nu inseamna a purta ochelari si sa aiba bube pe fata si destept, pentru mine inseamna acela care citeste 24 din 24 si apoi uita tot cand este ascultat la scoala, deci invata ca papagalul.Hai sa fim seriosi!

3 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Corect...tipul respectiv poarta ochelari pentru ca are probleme cu vederea (din start nu are nicio treaba cu gradul de inteligenta), o carte citita nu-ti poate strica vederea insa un pc da... poate ca baiatul/ fata respectiv/a a stat prea mult in fata pc-ului. Sau mai sunt si cazurile in care au problema asta dee la nastere.Cine stie de unde a pornit ideea asta conform careia persoanele cu ochelari sunt mai inteligente.
Cine considera ca toti ochelaristii sunt tocilari este clar ca are o problema, se ghideaza mai mult dupa instincte, dupa ceea ce aude de la altii fara a cunoaste persoana respectiva.
Eu cunosc un baiat care poarta ochelari (bine, stiu mai multi), dar asta este exact opusul la ceea ce numim "om inteligent", si nu se sfieste sa arate acest lucru de fiecare data cand deschide gura.

| Nicku2011 a răspuns:

Ma rog Si eu am ochelari si invat bine da nu tocesc 24 din 24....defapt nu prea imi place scoala si asa ma fac si pe mine stii de ce? Fiind ca le este ciuda sau sunt copii retardati

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o conceptie proasta generata in primul rand de cei care nu se pot ridica din punct de vedere intelectual la nivelul celor buni. Partea cu ochelarii nu are nicio legatura cu intelectul doar ca cei cool prefera sa se chinui cu vederea decat sa fie vazuti cu ochelari.