| missouri a întrebat:

De ce in ziua de astazi, un elev care invata bine, adica are note de 9 si 10, este considerat un tocilar? straight face.

Răspuns Câştigător
| Nicolelenaa a răspuns:

Si eu ma intreb asta in fiecare zi.
Pentru a fi la moda in ziua de azi trebuie sa fii "prost" si sa intri in anturaj cu cei "la moda"
Eu nu mai pot suporta sa ma numesc "tocilara" doar pentru ca invat bine.
Eu una am incercat sa le explic ce inseamna tocilar dar prostu tot prost ramane.
Nu mai baga in seama spusele altora.
Peste cativa ani tu o sa ajungi cineva in viata, o sa ai o slujba frumoasa, iar cei care te numesc "tocilar" o sa ajunca hoti sau sa lucreze la salubritate.
Nu mai pune la suflet tot ce scun ceilalti.
Succes.winking

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din pricină că pe restul nu-i duc capul și nici interes nu-și dau să ajungă ceva în viitoarea societate.
Pa, pa.

| beautifulkiss a răspuns:

Buna parerea mea este ca acum, generatia din ziua de azi nu prea mai ofera timp invatatului ci se ocupa cu alte lucruri si sti si tu la care ma refer.Asa ca atunci cand vad un copil bun, care vrea sa invete si are note mari il considera tocilar nestiind ce inseamna de fapt acest cuvand. Ei il folosesc pentru ai spune unui copil care invatata bine ca numai invatat are in cap. E total gresit si spun asta pentru ca prietena mea cea mai buna are numai note de 9 si 10 si nu e tocilara(in sensul adevarat al cuvantului)si stie sa puna distractie si invatatul in echilibru. Sper ca te-am ajutat.

| Nicoleta a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi, pana la o anumita varsta, e la moda "sa fii rebel", ceea ce e o prostie. Aia care nu invata bine, la un moment dat tot cer ajutorul celor cu note mari.Intr-un final, toti ajung sa invete atunci cand se apropie examenele, dar pentru unii e prea tarziu sa mai recupereze.

| Ics a răspuns:

Pentru Ca Daca In Clasa sunt copii care au note mai mici si pe tine te vad constient ca trebuie sa iei numai note peste 9 e normal sa.si faca o astfel de parere dar nu ar trebui sa te deranjeze asta. am fost si eu in clasa cu astfel de colegi si nu le pasau practichappy oricum acum s.au schimbat.

| elasexygagica a răspuns:

Pentru ca asa e moda

| kiwii a răspuns:

Pai hai sa ne gandim la cei care il considera tocilar.In mare parte, sunt colegii elevului in cauza, care clar au note mai mici. tie ce ti se pare ca e asta? eu ii zic invidie.
btw, definitia cuvantului tocilar-> Elev care învață lecțiile în mod mecanic, fără a pătrunde în esență.
Pana la urma, gandeste-te ca nu prea ai cum sa inveti la toate materiile fara sa "inveti mecanic", pentru ca e prea mult.Sunt prea multe materii, ca sa le poti intelege perfect pe toate.
Deci pana la urma, sa fii tocilar nu e chiar asa de grav.numai ca a devenit un cuvant urat rau prin modul in care este spus.

| dorutza_9395 a răspuns:

Eu intodeauna am invatat, ca mai iau si cate un 7, 8 nu cred ca e o problema. Uneori cand anumiti prieteni de abia afla ca am note destul de mari incep sa rada si sa'mi spuna"Esti tocilara!", insa in gluma, la care eu le raspund"In comparatie cu altii eu stiu ce vreau de la viata!" si le-am dat replicawinking.
Plus ca cine am cunoaste stie ce fel de persoana sunt si stiu ca nu sunt tocilara.Majoritatea care de abia ma cunosc au impresia ca notele mele se opresc la 6 maxim, insa cand afla sunt surprinsi in mod placuthappy.

| DjReal a răspuns:

Nu neaparat!
depinde si de comportamentul lui, de cum socializeaza cu ceilalti, si daca are spiritul distractiei... daca sta numai cu capul in carti si invata chiar si in pauzelaughingatunci se poate numi asa...

| bebitzuluy a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi elevii nu isi mai dau interesul pentru scoala si nu mai invata.De aceea cel care mai invata cat de cat este considerat tocilar.

| Emii a răspuns:

Uite, cum stiu eu aia care au de 10 si de 9 sunt elevi buni, care stiu carte. Tocilar = sta toata ziua invata, citeste si tot nu stie nimic. Nu-ti face griji, daca ai note din astea iti asiguri un viitor mai bun. Nu te pune pe tanjala.

| Rux04 a răspuns:

Pentru ca in general cei care nu invata, ii considera pe cei constiinciosi asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce ce-l afecteaza chestia asta? unii invata si ajung departe, ceilalti isi vad de viata dar raman slugile tocilarului, la un moment dat.

| papusikbypotlogi a răspuns:

Da numai copii tocilari primesc note proaste dar de ce e nevoia sa le dea si la copii care invata corect eu nu inteleg nimic din asta voi thinking