| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a întrebat:

Sall. mor de curiozitate happy cum ii vedeti pe tinerii emo? adica, ii dispretuiti, ceva enerveaza. ii urati etc? sau ii intelegeti? app. cine e emo pe aici? >:

Răspuns Câştigător
| andreeutzaa a răspuns:

Nu sunt emo.La noi in Romania multi gresesc si judeca o persoana imediat crezand ca emo e sinonim de depresie, sinucidere etc.Asta este o mare minciuna si este o discriminare, pentru ca nu se poate judeca dupa infatisare pe care nu o cunosti.Persoanele emo(cuvant care provine din engleza: emotive adica persoane hipersensibile) sunt persoane mai sensibile care poate au avut si un trecut care i-a facut sa devina asa. Stilul emo poate sa fie si un fel de *revolutie* impotriva societatii de acum care se bazeaza prea mult pe ascpectul fizic si nu pe persoana.Ei, prin infatisarea lor aparent dura, rebela sunt persoane care nu reusesc sa se adapteze.Eu am prieteni care sunt emo nu doar ca stil ci si ca persoana(pentru ca sunt aia care doar zic ca sunt emo si o fac doar pentru o aparenta estetica, insa sunt aceeia care intr-adevar se simt emo ca persoane). Sunt persoane tacute, foarte creative si visatoare.Petrec mai mult timp sa gandeasca decat sa vb non-stop.Sigur,au fost si episoade cu persoane care la infatisare erau emo si fac chestii aiurea cum ar fi sinuciderea dar aceia sunt dereglati mintal nu emo! Stilul asta ar putea naste si de la gusturi muzicale: rock,punk rock,metal. Oricum, eu persoanl ii admir, imi place stilul lor si la fel si gusturile muzicale.

2 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Eu nu sunt emo si nu prea imi place felul lor de a se freza, machia dar nu am nimic nici cu ei nici cu lesbienele/homosexualii ...etc de asta este democratie fiecare sa fie cum ii place si se simte mai bine

| Villy0po a răspuns:

Stilul lor (haine, par) imi place...dar nu se bucura de viata atat cat ar trebuie...si asa nu-mi place