| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. Ce inseamna homosexualitate,transsexualitate,bisexualitate,intersexu alitate,pansexualitate,heterosexualitate,asexualitate, polisexualitate?
Va rog fara cuvinte indecente!

Răspuns Câştigător
| iamy a răspuns:

Homosexualitatea este o orientare sexuală caracterizată de atracția estetică, romantică sau sexuală către cineva de același sex. Termenul homosexual se referă la ambele sexe: bărbații cu inclinație exclusiv homosexuală sunt numiți homosexuali (sau gay), în timp ce termenul lesbiană are în vedere femeile.
Asexualitatea este o orientare sexuală care descrie persoanele care nu au atracție sau dorință sexuală față de nici un sex.
Heterosexualitatea este o orientare sexuală care descrie persoanele cu atracție sexuală față de sexul opus. Heterosexualitatea este orientarea sexuală cea mai comună în societățile umane, și singura care asigură perpetuarea unei specii.
Bisexualitatea este o orientare sexuală caracterizată prin atracție estetică și sexuală pentru ambele sexe (femei și bărbați), care implică sau întreținerea de raporturi sexuale cu acestea. Este unul din cele mai importante trei elemente ale clasificării orientărilor sexuale, împreună cu orientarea homosexuală și cea heterosexuală. Stă în general în contrast cu homosexualitatea, heterosexualitatea și asexualitatea.
Persoane cu caracteristici genitale, gonadale sau cromozomiale care îi fac să nu fie nici bărbați, nici femei se numesc intersexuale.
În rândul femeilor, cea mai frecventă cauză a intersexualității este hiperplasia adrenală congenitală, o condiție moștenită și care se manifestă printr-un proces de masculinizare de grade diferite a organelor sexuale externe în timp ce organele sexuale femeiești nu suferă modificări
Pansexualitatea: atractia sexuala, indiferent de sexul biologic sau statutul social
Sexul biologic este ceva cu care ne-am nascut, iar statul social este felul in care ne percepem. Conexiunea este de obicei clara, iar o persoana intr-un corp de barbat se simte barbat, dar rolurile pot fi si invers, spre exemplu o persoana in corp de femeie sa se simta barbat. Pansexualitatea este folosita pentru a descrie persoanele care se simt atrase sexual indiferent de sexul biologic sau statutul social. Ele sunt atrase de persoanele de toate sexele si indentitatile sexuale. Termenul este conectat cu bisexualitatea, dar este, probabil, mult mai cuprinzator.
Demisexualitatea: atractia emotionala

Demisexualitatea este un termen lansat de comunitatile asexuale, descriind un fel de statut intre sexualitate si asexualitate. Persoanele demisexuale nu simt atractia fizica bazata pe imaginea corporala sau sexul unei persoane. Atractia lor sexuala este in cea mai mare parte bazata pe intimitate emotionala.

1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

HoMosexualitate=s. f. Perversiune sexuală care constă în atracția sexuală față de indivizi de același sex; pederastie, inversiune sexuală, invertire sexuală. [Pr.: -xu-a-] – Din fr. homosexualité.
transsexualitate= se refera la schimbarea de sex prin operatie
bisexualitate= Existența simultană la același individ a organelor de reproducere ale ambelor sexe; hermafroditism, androginie. [Pr.: -xu-a-] – Din fr. bissexualité.
intersexualitate= Hermafroditism= Prezența organelor sexuale de ambele sexe la același individ
pansexualitate= persoane care sunt interesate de persoane de acelasi sex si de sex diferit fara a se axa pe o categorie(adica sunt si homosexuali si bisexuali)
heterosexualitate= Sexualitate normală; atracție spre sexul opus
asexualitate= lipsă a dorinței, a interesului sexual, fără vreun suport organic
polisexualitate= atractia fata de toate genurile sexuale (homosexuali, travestiti, hermafroditi, etc.)