| Myky98 a întrebat:

Am o mica problema la romana am asa " Ce schimbatoare e la munte
Lumina; cat ai scapara,"
si nu stiu ce functie sintactica adica chiar nu inteleg ce f.s. au : "ce schimbatoare" si daca "e" este predicat verbal sau "e la munte " daca ar fi predicat nominal ce fel de predicat nominal?
PLZZZZZZZ!
Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce= subiect exprimat prin pronume relativ invariabil, nr.sg, caz N,

schimbatoare= atribut adjectival exprimat prin adjectiv propriu zis variabil, trei forme flexionare, doua terminatii, gen F, nr SG, caz Nom, nearticulat grad de comparatie pozitiv (se acorda cu subst "lumina")

e=predicat verbal exprimat prin verb predicatic, conj IV diateza activa, mod indicativ, timp prezent, pers III sg, forma afirmativa

la munte= CCL, exprimat prin subst comun simplu, gen M, nr sg, caz Ac, insotit de prepozitia simpla "la", nearticulat
Obs:
verbul "a fi" cand se poate inlocui cu "a exista, a se afla" rezulta predicatul verbal (este cazul tau cand se poate inlocui cu "a se afla""

1 răspuns: