| andreimen001 a întrebat:

Hey TPU.Am o problema nu stiu cum sa aflu daca un predicat este verbal sau nominal va rog frumos sa-mi explicati.(nu e pentru tema dar dau teza si vreau sa stiu)FUNDA

Răspuns Câştigător
| CranBoy a răspuns:

Voi faceti praf gramatica limbii romane.
Pv este format din verb predicativ
Pn este format din verb copulativ + nume predicativ
si un mai detaliez. ai google.ro

3 răspunsuri:
| cscaramel a răspuns:

Daca se refera la propria persoana, atunci este nominal, daca nu, e verbal. De exemplu, el este strigat, este verbal, la diateza pasiva, pentru ca altcineva il striga, iar daca zici el este cuminte, atunci e nominal

| cscaramel a răspuns:

Daca se refera la propria persoana, atunci este nominal, daca nu, e verbal. De exemplu, el este strigat, este verbal, la diateza pasiva, pentru ca altcineva il striga, iar daca zici el este cuminte, atunci e nominal

| cscaramel a răspuns:

Un verb este predicat nominal daca se refera la propria persoana, daca nu, este verbal. De exemplu, cand spui "el este strigat", este predican verbal, pentru ca altcineva il striga, dar daca zici "el este dragut", este predicat nominal. Sper ca te-am ajutat, mult succes la teza!