| andrutza2013 a întrebat:

am o problema. eu port ochelari si trebuie sa-i port non-stop daca nu nu mi se va repara vederea. problema e ca la mine in cartier copiii sunt rai si toti o sa ma strige "aragaz cu patru ochi", "bicicleta"...i-am spus celei mai bune prietene ca port ochelari, iar acum se face ca nici nu ma cunoaste. nu am mai iesit din casa de cateva zile. ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Salut!
Nu te mai plange, nu deznadajdui, pentru ca pur sis implu nu ai de ce.
Purtand ochelrii te ajuti pe tine innsati, iar daca cei din jurul tau rad de tine din pricina asta e clar ca sunt niste inculti inundati pana in gat de snobism si care nu tin la tine. daca prietenii se vor indeparta de tien din aceasta cauza poti sa fii sigura ca e mai bine asa, pentru ca in acest caz ei nu ti-au fost niciodata prieteni daca te lasa de izbeliste din acest motiv... BANAL.
Dar serios acum? Cati ani aveti? Nici cei de 7-8 ani nu mai fac glume pe seam ochelarilor, nu ca e imatur, dar e de prost gust si... stupid.
Nu te mai ingrijora!
O zi buna!

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Gandeste pozitiv:in primul rand porti ochelari de vedere,pentru a vedea mai bine.Cei ce te apostrofeaza,stau rau la capitolul "buna crestere" si atunci ii poti elimina din cercul tau de prieteni,daca,dupa ce le explici motivul din care esti nevoita sa porti ochelari, nu vor sa inteleaga. Faci foarte rau ca nu iesi din casa! Tu nu ai gresit cu nimic, ca sa-ti fie rusine sa iesi in lume! Te-ai gandit ca poate faptul ca porti ochelari, iti da un anumit farmec, ca esti "sic".Eu port ochelari de 45ani,am mai schimbat ramele in functie de moda(dar sa stea bine figurii mele). Trebuie sa-i "infrunti" si sa le dovedesti ca tu esti mai puternica decat ei,chiar daca,in sinea ta, te afecteaza ce spun.O sa spuna aceste lucruri, o data, de doua ori, o saptamana si apoi se vor obisnui cu "noua ta figura" si vor trece cu vederea.Nu merita sa te consumi pentru niste "rautati spuse de copii mici".Ai curaj si infruntai, nabagandu-i in seama!

| pietrean a răspuns:

Daca ti-a placun unul din raspunsuri, din politete, ar trebui sa dai funda!

| MariusBoy2013 a răspuns:

Pai nu faci nimic, nu te lasa la mintea lor, nu ii baga in seama.
Daca ei vad ca tu nu dai importanta la ce zic ei o sa taca, nu esti singurul care are ochelari.

| Iheartyou18 a răspuns:

Inseamna ca sunt niste inculti daca nu isi dau seama ca ai niste probleme cu ochii iar ochelarii te ajuta...si eu am purtat ochelari candva si la fel era si in cazul meu dar dupa ce vad ca nu le dai atentie o sa se plictiseasca de asta...iar in legatura cu prietena ta daca a facut asta inseamna ca nu e prietena ta.

| HappyCrazy a răspuns:

Unele persoane arate mult mai bine cu ochelari.Si sunt si multe modele faine. happy