| AlexiaMx a întrebat:

Am o problema putin cam complicata si imi doresc sa cititi pana la capat fara sa judecati.
O sa scurtez: Sunt la liceu, in clasa a 12 a. Sunt genul ala de fata putin mai retrasa, timida.
Ma rog, ideea e ca de 4 ani sunt indragostita de iubitul celei mai bune prietene ( din copilarie )
Ideea e ca ei sunt impreuna de un an si ceva, ( eu le-am facut cunostiinta ) dar ea nu stie ca inima mi se frange de fiecare data cand vad cum se saruta in fata mea, cand imi spune ce nolpti albe au petrecut..sunt fericita pentru ea, e prietena mea cea mai buna, sora mea, nu-i pot face una ca asta.
Acum cateva seri, la insistentele surorii mele mai mari, am iesit in club. Acolo era si eu cu cativa prieteni. fara Diana ( prietena mea )
Ne-am intalnit si am inceput sa bem ceva..si asta a fost..am facut dragoste..nu stiu cum, dar dimineata cand m-am trezit eram cu el in pat, in casa lui, goi. Tot ce-mi amintesc este ca a facut o gluma, i am spus ca nu pot sa inteleg de ce sunt indragostita de el, m-a intrebat daca sunt si de ce nu am spus nimic si ne-am sarutat. dupa mi s-a taiat firul...
Dimineata cand ne-am trezit si am realizat ceea ce am facut am zis ca ramana doar intre noi si ca Diana nu trebuie sa afla.
Ma simt atat de prost, stau in camera mea si plang non-stop. Mi-am tradat prietena de-o viata, cea care a fost langa mine cand mi-a fost rau, cea care are incredere in mine.
M-am culcat cu iubitul ei. Cu iubitul ei de care sunt indragostita nebuneste

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Comunicarea sinceră și deschisă, poate să rezolve orice problemă. Dacă ar afla ar fi ma rau. Cere-ti scuze și încearcă să îndrepți lucrurile. Schimba locul cu ea și gandeste-te cum ai vrea sa se comporte. Aplica principiul tot ce vreți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| petitconseil a răspuns:

Daca il vrei cu adevarat pentru tine, lupta pentru el.Nu are rost sa plangi acum, deci obtine-l daca il iubesti asa mult si mai ales daca si el te place.Prietena ta trebuia sa stie sa il tina langa ea, probabil ca ea este dezinteresata de el, iar el si-a permis sa-si faca de cap cu tine.Deci,nu i-l mai lasa ei, fa-l sa fie al tau si numai al tau, ai grija de el sa nu mai calce gresit, gandeste-te ca daca a gresit cu tine...trebuie sa fii mai atenta ce face el si unde merge etc etc.Deci,succes! trebuie sa nu te lasi invinsa daca iti doresti ceva cu adevarat.

| Alexxx112 a răspuns:

Și?
Asta e, Nu exista prietenie... Pune te tu pe primul loc!
Crezi că e nu făcea la fel? Hehe

| AugustinG a răspuns:

Prieteniile pot fi atat de puternice uneori, unele depasesc relatii, altele se impiedica de ele. O varianta ar fi sa ii spui prietenei tale adevarul, tot adevarul, cu maxima sinceritate. Daca faci echipa cu unul din ei ascunzandu-i prietenei tale, pierzi singura oportunitate sa ii pastrezi pe amandoi apropiati tie. Si ce poate fi mai frumos decat prietena sa iti fie aproape si sa inteleaga ce simti. Mergi mai departe, maturizeaza-te frumos! Si imprastie iubire pe drum, nu teama!