| marian9313 a întrebat:

Buna,vreau sa intreb pe ce-i care au mai trecut prin asa ceva.Mai precis prin operatie la ambii ochi.Nush ce parere aveti ce riscuri presupune o astfel de operatie, daca ai diferite probleme dupa chiar daca ai iesit operatia cum trebuie? Na eu cam intr-un an de zile ar trebuie sa mi-o fac dar nu stiu ce sa zic...medicul mia spus ca sunt sanse de reusita 99la% si mi-a spus ca la ochiul la care am problema mai mare mi-a zis ca nu o sa mai recapat vederea care am avut-o inainte dupa operatie.Nah si am auzit cazuri ca multi care si-ai facut operatie au redus dioptriile la 0, tin sa spun k eu am la un ochi -2, 25.Si k cica la 40-45 de ani tot voi mai avea nevoie de ochelari pentru citit.Nu prea stiu ce sa fac.Scuza-ti categoria!

3 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Sfatul meu sincer este sa nu-ti faci operatia.

Da, sansele sunt de 95% pentru ca operatia sa decurga foarte bine si de 99% ca operatia sa decurga bine si sa ramai doar cu probleme minore. Dar daca nu merge bine?

Si oricum nu e garantat ca ajungi exact la dioptrii zero, e foarte probabil sa ramai cu un +/- 0.50 sau 0.75 si eventual tot vei avea nevoie de ochelari.

Eu am dioptrii mult mai mari ca a tale si tot nu am cosniderat ca se merita riscul sa imi fac operatie.

| marian9313 explică (pentru AlexandraEpureanu):

Mda chiar nu stiu ce sa mai cred, deci eu am fost in arad la cel mai bun doctor pentru ochi sau printre si are aparatura de ultima generatie, si lucreaza in echipa cu doctori germani.Costul ar fi 1000 de euro la ambii ochi.Si in legetura cu ochelarii mi-a spus ca nu voi mai avea nevoie de ei pana la vreo 40-50 de ani.Deci crede-ma k sunt disperat si nu stiu ce sa fac ce sa mai cred, faptul ca trebuie sa port ochelari toata viata si mai cresc si diopriile pe deasupra ma disperastraight face.

| AlexandraEpureanu a răspuns (pentru marian9313):

Faci cum vrei. Inteleg ca vrei sa scapi de ochelari. Si eu as vrea. Si da riscul e chiar mic. Insa de existat totusi exista si chiar nu stiu daca se merita. La mine alegerea a fost sa nu-mi fac operatia.