| oAndyy a întrebat:

De ce imi apar pete albe pe unghii? Si ce pot sa fac ca sa nu imi mai apara?

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cineva mi a spus ca din cauza lipsei de calciu

| ionionescu a răspuns:

Probabil de la lipsa de calciu.
Cel putin asa cred pentru. ca si mie imi apar pete de astea si mi s-a spus ca is de la lipsa de calciu.

| oAndyy explică (pentru mona):

Eu iau calciu, dar tot imi apar.

| 1112 a răspuns:

. nu ai destule vitamine.:]. incearca sa mananci cat mai sanatos. si multe fructe. si sa.ti faci sucuri naturale.
. SUCCES.:*.

| superdorex a răspuns:

Din lipsa de calciu!

| ZoZoHeart a răspuns:

Sunt din cauza lipsei de calciu si de zinc. Ca sa nu iti mai apara trebuie sa mananci mai sanatos. Mai multe legume si fructe. O seara buna si frumoasa!

| mona a răspuns (pentru oAndyy):

Si mie imi apareau acum cativa ani dar sincer nu le am dat importanta, si acum cateodata mai apare cate un punctulet, nu stiu ce sa zic cauta pe net poate gasesti vreun remediu

| GregHouse a răspuns:

Degeaba iei tu calciu, daca nu iei si vitamina D. Stai la soare (asta la vara de-acum) sau ia vitamina D sub forma de pastile, pliculet efervescent. Calciul va fi asimilat doar in prezenta ei. Am si eu o problema cu calciul, deci crede-ma happy

| superdorex a răspuns:

Si in completare: Ai mai jos o schema detaliata de tratament natural impotriva petelor albe de pe unghii, realizata si explicata punct cu punct de medicul nostru consultant pe probleme de terapii si tratamente naturiste - Dr. Doina Teodora - medic rezident pe Medicina Fizica, Recuperare si Balneologie in cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Craiova si totodata medic consultant in terapiile Biorezonante, specializat in remedii pe baza de produse naturiste.

Petele albe de pe unghii sunt consecinta anemiilor, lipsei vitaminelor, dereglarilor hormonale, circulatiei deficitare, micozelor (ciuperca unghiala). Pentru tratarea acestora recomand urmatoarea schema de tratament pe baza de produse naturiste CaliVita:

- Vital pe grupa sanguina A/B/AB/0 (1-1-0 inainte de masa, 3 luni consecutiv - 20 zile din luna\10 zile pauza, intareste sistemul imunitar printr-un aport optim de vitamine si minerale, prevenind anemiile si carentele de vitamine ce duc la modificari ale unghiilor).

- Evening Primrose Oil (1-0-1 inainte de masa, 3 luni continuu, echilibreaza statusul hormonal la femeie, combatand modificarile unghiei din afectiunile endocrine).

- White Willow (1-1-1 dupa masa, 2 luni continuu, imbunatateste circulatia sanguina la persoanele cu insuficienta circulatorie a membrelor ce dezvolta suferinta la nivelul unghiei printr-o slaba irigare a patului unghial).

- Acidophilus (0-1-2 in timpul mesei, 2-3 luni continuu, echilibreaza ph-ul pielii si cel intestinal la persoanele cu micoze unghiale, eliminand toxinele acumulate de diverse ciuperci)
Multa bafta!

| Alnaibicatoateisluate a răspuns:

Ai lipsa de calciu e normal, bea calciu e cel mai indicat cred

| Brendy2000 a răspuns (pentru ionionescu):

In mod normal acele pete apar de la lispa de calciu.Incearca sa bei mai mult lapte dar nu cu cereale.Bea in fiecare seara cel putin o cana cu lapte potrivit de fierbinte, practit cald ...Am un tratament pentru unghiile patate: se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline. Sper ca te'am ajutat, daca iti place raspunsul meu sau iti este folositor astept fundita!kiss

| Sufl3TzelRănith a răspuns:

Iti apar din lipsa calciului dar nu dispar unghia trebuie sa creasca si apoi tai partea alba cand ajunge sus

| Daniela_9685 a răspuns:

Datorita lipsei de calciu, si eu am aceeasi problema, incearca sa bei mult lapte, si sa mananci multe fructe. Funda smug?!

| oAndyy explică (pentru Sufl3TzelRănith):

Eu tai partile albe, dar tot apar

| Sufl3TzelRănith a răspuns (pentru oAndyy):

Pai.ia ceva calciu sau pastile din alea care se dizolva in apa cu calciu sau zii mamei tale sa se duca la farmacie sa iti ia ceva